Nos Kleopatry: Co nam zostało z PRL?
19 stycznia minęło 70 lat od wyborów do Sejmu Ustawodawczego. Jak oceniał w audycji Nos Kleopatry prof. Jerzy Eisler, historyk PRL, początek roku 1947 roku był przełomowy dla władzy ludowej. – To moment, który zamyka się proces zdobywania władzy przez komunistów – wskazywał ekspert.
2017-01-20, 09:50
Posłuchaj
Zdaniem prof. Jerzego Eislera, wybory do Sejmu Ustawodawczego były przełomowe m.in. ze względu na to, że komuniści zdali sobie sprawę, że nie są w stanie wygrywać wyborów bez fałszerstw. – Do tamtego momentu władza myślała, że może wygrywać bez terroru, że wystarczy szantaż i groźby – mówił gość Polskiego Radia 24. – Okazało się jednak, że bez fałszerstw nie da się wygrać. W ten sposób do 1989 roku nie mieliśmy w Polsce wyborów, które nie wzbudziłyby niczyich wątpliwości – dodawał.
W opinii prof. Eislera, funkcjonowanie aparatu komunistycznego przez ponad 40 lat dokonało w polskim społeczeństwie daleko idących zmian. – 45 lat komunizmu być może znacznie bardziej „przeorało” Polaków niż 123 lata zaborów, gdy byliśmy wynaradawiani – komentował ekspert.
Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że podczas lat zaborów Polacy, choć byli wynaradawiani, a polskość była tępiona, mogli np. rozwijać swoje talenty gospodarcze. PRL natomiast nauczył nasze społeczeństwo bylejakości, w myśl powiedzenia: „czy się stoi, czy się leży, dwa tysiące się należy”.
– Dzisiejsze pokolenie 30 latków, osób urodzonych w latach 80. XX wieku, to pokolenie PRL. To osoby, których wychowawcami byli ludzie, którzy wzrastali w komunistycznej Polsce. Stąd bierze się np. dzisiejsza roszczeniowość młodych ludzi, postawa „należy mi się” – pointował prof. Jerzy Eisler.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji Nos Kleopatry był Wiktor Świetlik.
Polskie Radio 24/mp
Nos Kleopatry w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
________________
Data emisji: 19.01.17
Godzina emisji: 22.12
REKLAMA
REKLAMA