Ekspert: koncepcja i termin ludobójstwa powstawały bardzo długo

- W 1933 roku Rafał Lemkin zaproponował, żeby uregulować zbrodnie, które godzą w prawa człowieka, w istotę człowieczeństwa, jako elementu grupy. W efekcie tego pojawił się termin ludobójstwa - mówił w Polskim Radiu 24 profesor Adam Redzik, sędzia Sądu Najwyższego, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego.

2018-11-30, 22:35

Ekspert: koncepcja i termin ludobójstwa powstawały bardzo długo
Rafał Lemkin . Foto: twitter.com/InstPileckiego

Posłuchaj

30.11.18 Adam Redzik: ludobójstwo godzi w istotę człowieczeństwa
+
Dodaj do playlisty

Gość PR24 przypomniał, że Rafał Lemkin po raz pierwszy zaproponował uregulowanie zbrodni o treści ludobójstwa w 1933 roku. - W latach 20 i 30 myślenie o państwie było zupełnie inne niż dzisiaj. Kiedy w państwie dokonywano eksterminacji ludności uważano, że to wewnętrzna sprawa tego kraju. Uznawano, że nie można ograniczać władzy państwa na jego terytorium. Lemkin zwracał uwagę, że nie można nie reagować na to jak giną inni ludzie - wskazał sędzia Sądu Najwyższego.

Adam Redzik zwrócił uwagę, że również w polskim kodeksie karnym ludobójstwo jest uregulowane. - Mamy słynny artykuł 118. Polska definicja jest szersza niż ta przyjęta w konwencji o ludobójstwie z 1948 roku. Rzeczywiście zwrócono uwagę, że grupa, która jest zabijana z zamiarem całkowitego wymordowania nie musi być wyłącznie grupą narodowościową czy religijną, ale również społeczną czy polityczną - wskazał prawnik.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiała Agnieszka Kamińska

REKLAMA

PR24/ras

____________________ 

Data emisji: 30.11.2018

Godzina emisji: 22:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej