Pomniki komunistycznych bohaterów znikną z polskich miast
Sejm przegłosował nowelizację ustawy o zakazie propagowania komunizmu. W audycji Nos Kleopatry o tym, co to oznacza dla kwestii upamiętniania bohaterów walki o niepodległość Polski, mówili Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walki i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej, a także Tadeusz Płużański z fundacji "Łączka".
2017-07-01, 14:40
Posłuchaj
Nowelizacja ustawy o zakazie propagowania komunizmu reguluje m.in. kwestie związane z usuwaniem pomników, które upamiętniają ustrój totalitarny. – To od dawna oczekiwane przepisy. O ile system prawny rozstrzygał kwestię wznoszenia pomników (…), to likwidacja miejsc upamiętnienia nie była dotąd sformalizowana. Przez lata podejmowano działania „partyzanckie”, szukając podstaw prawnych, by zlikwidować pamiątki po minionym reżimie totalitarnym – wskazywał w Polskim Radiu 24 Adam Siwek.
Tadeusz Płużański z kolei podkreślał, że w Polsce nadal są osoby, które nie chciałyby upamiętnienia ofiar komunistycznych represji, a ich oprawców. – Wszędzie, gdzie państwo polskie i społecznicy starają się coś zrobić dla naszej prawdziwej historii, pojawiają się kłopoty. Są ci, którym nie zależy na zmianach, są ci, którzy nadal chcieliby mieć wokół siebie "pomniki przyjaźni polsko-radzieckiej" – mówił gość PR24. – Część z tych osób jest inspirowana przez Rosję – dodawał.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji Nos Kleopatry była Agnieszka Kamińska.
REKLAMA
Polskie Radio 24
_____________________
Nos Kleopatry w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 30.06.17
Godzina emisji: 22.13
REKLAMA