X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Polacy w świecie. Lekcje wicia palm w stylu wileńskim

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 15:45
Polacy na Litwie od pokoleń zajmują się wiciem palm. Polki spod Wilna organizują specjalne lekcje tego rzemiosła. O tym jak wyglądają takie lekcje i czym charakteryzują się wileńskie palmy mówiliśmy w audycji "Polacy w świecie".
Audio
Obecnie na straganach i w kwiaciarniach możemy kupić palmy wielkanocne w stylu wileńskim
Obecnie na straganach i w kwiaciarniach możemy kupić palmy wielkanocne w stylu wileńskimFoto: MNStudio/shutterstock.com

W Niedzielę Palmową mieszkańcy Wilna i Wileńszczyzny święcą przede wszystkim palmy uwite z suchych ziół, kwiatów oraz traw. Tradycyjna wileńska palma to wałeczek zakończony "mietliczką". Palmy o innych kształtach nazywane są często "brzuszkami", "grzybkami" oraz "serduszkami". Ich wiciem od pokoleń zajmują się przede wszystkim Polki spod Wilna, które organizują lekcje wicia palm m. in. w urzędach i szkołach. Na jednej z takich lekcji w wileńskim gimnazjum im. Władysława Syrokomli był nasz korespondent Kamil Zalewski. 

Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni pod Kijowem uczczono pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. Spoczywają tam szczątki Polaków z tak zwanej ukraińskiej listy katyńskiej. W uroczystości uczestniczyli polscy dyplomaci, mniejszość polska i dyplomaci innych krajów. Więcej w relacji Pawła Buszki.

IPN wspiera pielęgnowanie historii  Polaków w Ameryce. Właśnie rozpoczęła się archiwizacja prasy polonijnej z 1908 roku. Jedną z najważniejszych gazet Polaków z Chicago był "Dziennik Związkowy", najstarsza nieprzerwanie ukazująca się polskojęzyczna gazeta na świecie. W Warszawie specjaliści IPN zdigitalizowali archiwalne wydania dziennika. O szczegółach przedsięwzięcia mówił Jan Pachlowski.

W Sejmie dyskutowano o priorytetach w kwestii wspierania Polonii. Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk mówił, że ze strony centralnych władz wychodzi propozycja szerokiego programu działań na rzecz Polonii i Polaków poza granicami kraju. Dotyczy to przedsięwzięć edukacyjnych, kulturowych czy ogólnointegracyjnych. Według wiceszefa MSZ jeśli chodzi o lata 2019-2020 najważniejszym zadaniem będzie wspieranie nauczania języka polskiego. Więcej w relacji Michała Fedusio.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Program przygotowała Edyta Poźniak.

PR24/msze, PAP, IAR

____________________ 

Data emisji: 14.04.19

Godzina emisji: 15:33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy w świecie. Prawa polskiej mniejszości na Litwie

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 15:45
Na Litwie trwa kampania wyborcza z polskimi akcentami w tle. O ważnych sprawach dla polskiej mniejszości dyskutowali kandydaci na prezydenta kraju. Pomysłodawcą i organizatorem debaty był Polski Klub Dyskusyjny. - Nie da się być prezydentem na Litwie nie uwzględniając praw mniejszości narodowych, w tym tak licznej, polskiej – mówiła dla Polskiego Radia Alina Obolewicz, prezes Polskiego Klubu Dyskusyjnego.
rozwiń zwiń