Polacy w świecie. Amerykańska książka o rotmistrzu Pileckim
Jack Fairweather, autor książki o życiu rotmistrza Witolda Pileckiego zatytułowanej "Ochotnik" (The Volunteer), mówił dużej roli Polski w II wojnie świadowej. Przyznał, że chce, by jego książka przypomniała o tym Amerykanom, częściej bardziej skupionym na zachodnim tej wielkiej wojny.
2019-06-30, 15:55
Posłuchaj
Bohater państwa podziemnego, organizator działalności konspiracyjnej w Auschwitz, autor raportów na temat zagłady Żydów. W Stanach Zjednoczonych ukazuje się dziś biografia rotmistrza Witolda Pileckiego zatytułowana "Ochotnik" (The Volunteer). Autor Jack Fairweather powiedział, że "chce, aby jego książka przypominała o bardzo ważnej roli, jaką Polska odgrywała podczas II wojny światowej". Relacja Jana Pachlowskiego
Senat o Unii Lubelskiej
Senat przyjął uchwałę w 450 rocznicę unii polsko-litewskiej. 1 lipca 1569 roku na sejmie walnym w Lublinie został podpisany akt unii Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Rzeczpospolita Obojga Narodów stała się jednym z największych podmiotów ówczesnej Europy.
- Unia Lubelska jest jednym z najjaśniejszych promieni w dziejach Polski. Stwierdzała na nowo, że nie najazdami, nie zaborami, ale wzajemną przyjaźnią rozszerzało się i potężniało państwo polskie, łącząc równych z równymi i wolnych z wolnymi - mówił senator PiS Aleksander Szwed. Więcej w materiale Michała Fedusio.
"Szekspir i Polska"
W słynnym szekspirowskim teatrze the Globe w Londynie rusza dzis festiwal "Szekspir i Polska". W ramach przeglądu Brytyjczycy zobaczą Pieśńi Leara wrocławskiego teatru Pieśń Kozła, wysłuchają dyskusji nad rzekomymi powiązaniami Poloniusza z Polską, ale też usłyszą fragmenty wydanych właśnie dwóch "szekspirowskich" dzieł Stanisława Wyspiańskiego: "Śmierci Ofelii" i "Hamleta".
REKLAMA
- Szekspir został przez Polskę adoptowany jako kolejne literackie dziecko - powiedział kurator Patrick Spottiswoode w relacji Adama Dąbrowskiego.
Trzy krzyże w Starych Duksztach
Już wkrótce na polską kwaterę wojskową w Duksztach Starych powrócą trzy krzyże, ze zniszczonej po wojnie kwatery wojskowej. Mają przypominać o bohaterskiej historii tej części Litwy, a dawniej pogranicza polsko-łotewskiego.
Kamil Zalewski rozmawiał z Małgorzatą Aleksandrowicz z Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie. Podkreśliła ona, że "są to krzyże, które były wyprodukowane prawdopodobnie przez Ministerstwo Robót Publicznych w dwudziestoleciu międzywojennym". - One były połamane i udało nam się je odtworzyć, pokazać ich ogrom - powiedziała.
Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.
REKLAMA
Program przygotowała Maria Furdyna.
PR24/msze, PAP, IAR
____________________
Data emisji: 30.06.19
Godzina emisji: 15.33
REKLAMA