Festiwal Filmu Polskiego w Chicago. "Mamy w Stanach wyrobioną publiczność"
W Chicago odbywa się 31. edycja Festiwalu Filmu Polskiego. O tym, czym jest festiwal i co go wyróżnia, a także o Lwowskiej Szkole Matematycznej i akcji literackiej Polonii na Litwie - w magazynie "Polacy w świecie".
2019-11-17, 16:00
Posłuchaj
Festiwal w Chicago to nie tylko największy pokaz polskiego kina w Stanach Zjednoczonych, ale w ogóle za granicą. Najlepsze produkcje, zarówno fabularne, jak i dokumentalne, zostaną nagrodzone.
Powiązany Artykuł
![1200_Parada_Pułaskiego_shutterstock.jpg](http://static.prsa.pl/images/112c94f6-26dc-432c-8d1e-38a98d3582c1.jpg)
Parada Pułaskiego, czyli największa w USA manifestacja polskości
Uniwersalny wymiar imprezy
Jak mówi Polskiemu Radiu 24 Krzysztof Kamyszew, jeden z organizatorów festiwalu, impreza "ma ambicje pokazywać filmy dotyczące Polski, ale będące także pewnym universum". Przecież historia jest świetną nauczycielką życia. Ona jest w jakiś sposób powtarzalna. Mamy więc reżyserów nie tylko z Polski, ale też ze Stanów, czy Indii. Festiwal ma coraz bardziej uniwersalny wymiar - podkreśla.
Gość Polskiego Radia 24 dodaje, że w 31. edycji imprezy "udało się zachować duży format festiwalu". - To nie było łatwe, bo wyraźnie następuje zmiana charakteru kin, które stają się redukowane i zmieniane - wskazuje i dodaje, że "generalnie festiwal charakteryzuje się tym, że nawiązuje do historii Polski". - Dużo jest filmów historycznych. Znaczną grupę stanowią filmy o tematyce polsko-żydowskiej. Mamy w Stanach wyrobioną publiczność, w tym ze środowisk żydowskich, która docenia wagę tego dialogu, co jest wielkim osiągnięciem - podsumowuje Krzysztof Kamyszew.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Wielki zjazd Polonii w USA. W Nowym Jorku rozpoczął się Kongres 60 Milionów
REKLAMA
Podkreślał, że festiwal cieszy się - w jego ocenie - solidną opinią. - Bez funduszy z Polski, z Senatu, z PISF, czy z MSZ, nie bylibyśmy w stanie robić imprezy z bilbordami w mieście, czy na autobusach, a ta wizualna strona promocyjna szalenie się liczy - podkreśla Kamyszew.
Nie tylko Chicago
W dalszej części programu także wizyta w Borejkowszczyźnie na Litwie, gdzie trwa Tydzień Wielkiej Literatury, oraz w angielskim Exeter. Tam pojawiła się biało-czerwona flaga - wyraz wdzięczności wobec polskich pilotów z dywizjonu 307, którzy 77 lat temu uratowali miasto od niemieckich bomb. Będzie także o lwowskiej szkole matematycznej. Zachęcamy do wysłuchania audycji.
***
Audycja: "Polacy w świecie"
Prowadzący: Edyta Poźniak
REKLAMA
Data emisji: 17.11.19
Godzina emisji: 15.33
REKLAMA