Cmentarz na wileńskiej Rossie doczekał się swojej monografii

Jedna z największych polskich nekropolii narodowych doczekała się swojej monografii. W Wilnie zaprezentowano książkę "Cmentarz na Rossie w Wilnie – historia, sztuka, przyroda". O szczegółach publikacji mówiliśmy w audycji "Polacy w świecie".

2019-12-08, 16:10

Cmentarz na wileńskiej Rossie doczekał się swojej monografii
Cmentarz na Rossie. Foto: shutterstock.com/pl/g/tomaszwozniak

Posłuchaj

8.12.19 "Polacy w świecie"
+
Dodaj do playlisty

Praca liczy ponad 600 stron i opatrzona jest bogatym zbiorem fotografii. Jeden z autorów publikacji, Bartłomiej Gutowski z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, zaznaczył, że jest ona wynikiem przeprowadzonych prac badawczych na starej wileńskiej nekropolii.

- Dzięki nim udało nam się doprecyzować niektóre wątki dotyczące historii cmentarza. Ustaliliśmy m.in. datę jego założenia, czyli 1801 rok, a do tej sprawy było sporo dyskusji - wskazał rozmówca Polskiego Radia 24.

Historia jednego nagrobka

Powiązany Artykuł

mickiewicz-pomnik-wilno-free-shut-1200.jpg
Wilno śladami Mickiewicza i pielgrzymki do "amerykańskiej Częstochowy"

W monografii szczegółowo przedstawiono wątki związane z historią nekropolii i jej sztuką, czyli architekturą funeralną. - Jednym z zaskoczeń była dla mnie historia nagrobka, który został sprowadzony z Żytomierza na Rossę. Odległość między tymi miejscami wynosi 600 km - dodał Gutowski.

Szczegółowa baza danych

Publikacja opisuje również zagospodarowanie terenu i znajdującą się tam roślinność. Magdalena Gutowska z Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA podkreśliła, że po przeprowadzeniu inwentaryzacji cmentarza powstała baza danych pozwalająca na wyszukanie każdej osoby spoczywającej na Rossie - powiedziała.

REKLAMA

*************************

W Budapeszcie zorganizowano węgierską odsłonę kampanii "Jest nas 60 milionów". Tytuł projektu nawiązuje do szacunkowej liczby Polaków, z których blisko 40 mln mieszka w ojczyźnie, a pozostali poza jej granicami. O szczegółach mówił Michał Strzałkowski.

Miejscowość Panna Maria w Teksasie to najstarsza polska osada założona przez naszych rodaków, którzy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Pierwsze informacje o tej miejscowości pojawiły się w 1854 roku. Obecnie trwają tam intensywne prace nad budową Centrum Dziedzictwa Polskiego. Więcej w relacji Jana Pachlowskiego,

W Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli odbyło się spotkanie poświęcone dziedzictwu kulinarnemu dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zapraszamy do wysłuchania materiału Iwony Piętak.     

Nie zabrakło również przeglądu najważniejszych informacji polonijnych z ostatnich dni, które przedstawiła Maria Furdyna.

REKLAMA

Magazyn "Polacy w świecie" prowadziła Edyta Poźniak.

Polskie Radio 24/db

---------------------------------------

Data emisji: 8.12.2019

Godzina emisji: 15.33

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej