X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

11 listopada na Litwie. Jak w czasie pandemii świętowano odzyskanie niepodległości?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 07:55
W minionym tygodniu Polacy obchodzili Święto Niepodległości. 11 listopada to data niezwykle ważna dla rodaków mieszkających w kraju, ale także dla Polonii rozsianej po całym świecie. W Polskim Radiu 24 o tym, jak świętowany w tym roku na Litwie.
Ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska złożyła wieńce na Cmentarzu na Rossie w Wilnie w dniu 11 listopada
Ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska złożyła wieńce na Cmentarzu na Rossie w Wilnie w dniu 11 listopadaFoto: twitter.com/PLinLithuania / Roman Niedźwiecki

W magazynie "Polacy w świecie" przenieśliśmy się na Litwę, gdzie - podobnie jak w Polsce - szereg uroczystości ma swoje wieloletnie tradycje, w tym roku zaś, z powodu pandemii, musiały one zostać ograniczone lub przeniesione do internetu.

Przedstawiciele polskiej społeczności złożyli wieniec przy mauzoleum Matki i Serca Syna na wileńskim Cmentarzu na Rossie. Wśród nich była ambasador Polski na Litwie, Urszula Doroszewska. Podkreśliła ona, że obchody Święta Niepodległości w czasie pandemii skłaniają do głębszych refleksji nad wydarzeniami sprzed 102 lat.

1200_cmentarz_pixabay.jpg
Stanisław Szarzyński: w tym roku zbiórka na lwowskie cmentarze odbywa się na mniejszą skalę

Doroszewska zauważyła także, że w różnych czasach pojawiają się różne możliwości wyrażania patriotyzmu. W dniu, w którym wspominamy poświęcanie przez Polaków życia za ojczyznę, sami także możemy okazać patriotyzm, dbając o zdrowie swoje i innych, unikając kontaktów społecznych, starając się powstrzymać rozwój pandemii.

Także Polacy mieszkający na Litwie świętowali 11 listopada, chociaż - podobnie jak oficjalni przedstawiciele - w sposób skromniejszy, bardziej rodzinny, a częściowo także przez internet. O godz. 13.00 czasu miejscowego (czyli o 12.00 czasu polskiego) Polskie Radio w Wilnie odegrało polski hymn w ramach akcji #NiepodległaDoHymnu. Niektóre organizacje polonijne przygotowały wydarzenia transmitowane przez internet. Na Cmentarzu na Rossie znicze zapalili także polscy żołnierze przebywający na Litwie w ramach wspólnych ćwiczeń wojskowych "Brilliant Jump 2020".

Wreszcie także część mieszkających w Wilnie Polaków samodzielnie wybrało się na Rossę, by - pomimo pandemii - uczcić polskich bohaterów.

Zobacz także:

W dalszej części programu "Polacy w świecie" przedstawiono:

  • Informacje na temat Festiwalu Filmu Polskiego w Chicago
  • Wywiad Iwony Piętak z dziennikarzem i publicystą Tadeuszem Rawą.

Na początku audycji serwis informacji polonijnych przedstawiła Maria Furdyna.

Posłuchaj
23:13 PR24_MPLS 2020_11_14-07-06-07_PolacyWŚwiecie.mp3 Święto Niepodległości 2020 na Litwie ("Polacy w Świecie" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Polacy w świecie"
Prowadzi: Edyta Poźniak
Data emisji: 14.11.2020
Godzina emisji: 07.06

PR24/jmo

Czytaj także

Wybory parlamentarne na Litwie. Udział w głosowaniu wezmą również Polacy

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 07:55
Litwini w niedzielę wybiorą parlament. W wyborach wezmą udział również Polacy posiadający litewskie obywatelstwo. Nasi rodacy mają swoich reprezentantów w litewskim parlamencie, którymi jest 8 posłów związanych z Akcją Wyborczą Polaków na Litwie-Związkiem Chrześcijańskich Rodzin. Więcej o wyborach do litewskiego parlamentu w audycji "Polacy w świecie".
rozwiń zwiń