Zdrady, narkotyki, dekadencja. Takie były „Skandale Młodej Polski”
Okres Młodej Polski obfitował w skandale obyczajowe i artystyczne. Artyści tamtego okresu chętnie romansowali, nadużywali alkoholu i narkotyków, a przy tym nie mogli związać końca z końcem. Tworzono obficie mimo cenzury i braku państwowości. O skandalistach okresu Młodej Polski opowiadała Iwona Kienzler, autorka książki „W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski”.
2017-04-01, 23:00
Posłuchaj
Autorka przybliżała sylwetki najbardziej znanych twórców tamtego okresu, m.in. Stanisława Przybyszewskiego, Zofii Nałkowskiej i Stanisława Wyspiańskiego. - Przybyszewski był buntownikiem, który sprzeciwiał się wszelkim normom, lecz z czasem skrzydła mu troszeczkę opadły i przystosował się do panujących warunków. Zaczął pisać użytkowo, chociaż wcześniej głosił hasło „sztuka dla sztuki”. Nałkowska walczyła o niezależność kobiet, co było bardzo nowatorskie, ponieważ walka o emancypację dopiero się zaczynała. Wyspiański był jak mimoza, od razu się obrażał jeśli mu się coś powiedziało. Związał się z prostą kobietą, pochodzącą z chłopskiej rodziny – opowiadała Iwona Kienzler.
Rozmówczyni Polskiego Radia 24 wspominała również jeden z największych skandali artystycznych tego czasu, czyli zniszczenie obrazu „Szał uniesień” przez malarza Władysława Podkowińskiego. - Studiował w Petersburgu, ale niestety nabawił się tam gruźlicy. Po powrocie do Warszawy miał wielu mecenasów, w tym ojca Tadeusza Kotarbińskiego, w którego żonie Ewie Podkowiński się zakochał. Do „Szału uniesień” pozowała mu inna modelka, ale były pewne cechy w postaci na płótnie, które wskazywały, że to Ewa. Kotarbińscy po wizycie w Zachęcie odbyli z malarzem rozmowę, a po niej Podkowiński wziął nóż i pociął obraz – mówiła Kienzler.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji była Weronika Wakulska.
REKLAMA
Polskie Radio 24/kk
Między Kropkami w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
____________________
Data emisji: 01.04.2017
REKLAMA
Godzina emisji: 22:12
REKLAMA