Irena Tuwim: Nie umarłam z miłości
Pod takim tytułem została wydana biografia siostry Julina Tuwima. Czym zasłynęła i czy zawsze trzymała się w cieniu brata? O postaci Ireny Tuwim opowiedziała gość audycji Między kropkami: Anna Augustyniak.
2017-04-30, 07:31
Posłuchaj
„Pozostanie smutną królową a raczej osmętnicą w stanie wiecznego zadumania i utęsknienia” – napisała w swojej książce Anna Augustyniak. - Kiedy ktoś słyszał imię Irena, wydawało się, że to żona albo matka Juliana. Tymczasem była to jego siostra, która również była poetką, tłumaczką i literatką – powiedziała gość audycji.
Wśród jej największych dokonań trzeba podkreślić wprowadzenie do naszej codzienności postaci Kubusia Puchatka i jego powiedzonek. - Irena Tuwim była za przekładem kulturowym, wprowadzaniem języka zrozumiałego dla czytelnika, eliminacją wątków dotyczących obcej kultury – zaznaczyła Anna Augustyniak.
Zdaniem pisarki miś nie jest tak dobry nawet w oryginale. – W brytyjskiej wersji, Kubuś był dziewczynką Winnie, ale Irena nie tylko zmienił mu płeć. Wyrzuciła wszystkie realia odnoszące się do obcej kultury, zmieniła niektóre sytuacje, podkręciła książkę poetycko. Krótko mówiąc: stworzyła na kanwie oryginału swoją własną książkę – podkreśliła Anna Augustyniak.
- Irena Tuwim była osobą przesyconą smutkiem, której źródło miało miejsce już w dzieciństwie. Bardzo kochana przez brata, który chronił ją przed gniewem matki i innymi zdarzeniami – tłumaczyła gość audycji. Pomimo wielu talentów i osiągnięć Irena Tuwim do dziś pozostała jednak w cieniu brata.
REKLAMA
Gospodarzem audycji była Weronika Wakulska.
Polskie Radio 24/kawa
_____________________
Między Kropkami w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
Data emisji: 29.04.17
Godzina emisji: 15.35
REKLAMA