Mario Vargas Llosa. Jak się czyta, pisze i dlaczego?
Laureat literackiej Nagrody Nobla z 2010 roku, znany jest w Polsce głównie jako prozaik. To jednak tylko jeden obszar jego twórczości pisarskiej. Kulisy warsztatu peruwiańskiego pisarza Mario Vargasa Llosy przedstawił w audycji Między Kropkami jego tłumacz i biograf Tomasz Pindel.
2018-02-05, 18:20
Posłuchaj
Teksty niebeletrystyczne, czyli eseje, publicystyka, artykuły prasowe, szkice literaturoznawcze czy przedmowy do cudzych książek to drugi obszar, który zajmuje resztę twórczości Llosy.
Jak podkreślił Tomasz Pindel, Vargas Llosa podchodzi do pisania w sposób nieromantyczny i pragmatyczny. – Dla niego jest to ciężka i nużąca praca, zaprzecza przy tym jakoby istniało coś takiego jak natchnienie. Z drugiej strony fascynacja literaturą, pisaniem i czytaniem jest w jego przypadku ogromna - powiedział gość audycji.
Najnowszy tom "O czytaniu i pisaniu" zawiera wybór eseistyki niepublikowanej dotąd po polsku. Autor skupia się przede wszystkim na temacie literatury (chociaż nieustannie dryfuje w stronę polityki czy socjologii) i dowodzi, że jest nie tylko świetnym powieściopisarzem ale potrafi znakomicie opowiadać o czytaniu i pisaniu. - Llosa ma katorżniczy styl pracy. Jeżeli chodzi o jego najlepsze książki, to jak sam przyznaje, każdą stronę pisał przynajmniej po 10 razy – zauważył Tomasz Pindel. - To praca, którą można porównać do pracy rzeźbiarza, który z bezkształtnej formy wykuwa bardzo precyzyjne formy – dodał gość audycji.
Zbiór "O czytaniu i pisaniu" obejmuje osiem esejów. Znajdziemy w nich odpowiedzi na pytania jak się czyta, jak się pisze i dlaczego?
REKLAMA
Gospodarzem audycji była Weronika Wakulska
Polskie Radio 24/km
_____________________
Data emisji: 27.01.18
REKLAMA
Godzina emisji: 19.20
REKLAMA