Miasta teraźniejszości i przyszłości w książce Pauliny Wilk
Singapur, Dubaj, Bombaj oraz Seul. Oto jedne ze światowych metropolii, do których w literacką podróż zabiera czytelników Paulina Wilk. W swojej książce "Pojutrze. Miasta przyszłości", na przykładzie światowych metropolii, chce pokazać, w jaki sposób przeszłość i teraźniejszość łączą się z przyszłością, która wykorzystując najnowsze technologie, w coraz wyraźniejszy sposób zmienia wygląd współczesnych miast.
2018-03-24, 19:45
Posłuchaj
Dzisiaj w miastach żyje połowa ludzkości. Żeby sprostać zwiększającej się populacji oraz oczekiwaniom mieszkańców ośrodki miejskie muszą ulegać nieustannemu rozwojowi. Miasta stają się doświadczalnymi poligonami, na których ścierają się rozmaite urbanistyczne wizje, marzenia i utopie. Tym wszystkim procesom przyjrzała się Paulina Wilk.
– Wybrałam się w trzyletnią podróż po kilku kontynentach, by zaobserwować, jak zmienia się teraźniejszość i jak może wyglądać przyszłość naszych miast. Zaobserwowałam kilka wspólnych tendencji, które wskazują kierunek zmian. Jedną z nich jest tzw. zrównoważony rozwój, czyli tworzenie ośrodków miejskich niepożerających zbyt wiele energii, nieprodukujących dużej ilości gazów cieplarnianych, a także niezatruwających atmosfery – wskazała rozmówczyni Polskiego Radia 24.
Paulina Wilk zwróciła uwagę, że coraz więcej włodarzy miast na całym świecie zaczyna doceniać i większym stopniu szanować naturę. Przykładem takiego podejścia jest Seul, stolica Korei Południowej.
– Seulczycy skuli beton, którym przykryli jeden ze strumieni górskich płynących przez miasto. Do niedawna były im bardziej potrzebne autostrady, a teraz pragną większej ilości zieleni i ptaków, które mogłyby urozmaicić ich miejski krajobraz – dodała.
REKLAMA
Audycję "Między Kropkami" prowadziła Weronika Wakulska.
Polskie Radio 24/db
Między kropkami w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
____________________
REKLAMA
Data emisji: 24.03.2018
Godzina emisji: 19:15
REKLAMA