Wszystkie barwy życia Zbigniewa Herberta

Dowcipniś i kawalarz? Wybitny poeta i genialny eseista? Czy raczej człowiek zmagający się z depresją, gniewem, a także bólem ciała i duszy? Zbigniew Herbert był z pewnością kimś, kto płynął pod prąd. Jego życie pełne było tematów trudnych i czasem kontrowersyjnych. To życie zdecydował się dogłębnie zbadać Andrzej Franaszek, autor książki „Herbert. Biografia”, który był gościem audycji „Między Kropkami”.

2018-05-19, 19:33

Wszystkie barwy życia Zbigniewa Herberta
Zbigniew Herbert. Foto: fb.com/pg/FundacjaHerberta

Posłuchaj

19.05.18 Andrzej Franaszek: Zbigniew Herbert był człowiekiem dobrym i walczącym o własną dobroć
+
Dodaj do playlisty

Andrzej Franaszek, by jak najrzetelniej przedstawić życie i twórczość jednego z najwybitniejszych polskich twórców dwudziestego wieku, zapoznał się z korespondencją i prywatnymi, dotąd nieznanymi, notatkami Herberta. Autor książki przyznał, że był on człowiekiem skomplikowanym.

– Zbigniew Herbert był i dzielny i słaby, pełen męstwa, ale borykający się również z rozmaitymi chorobami. Bolały go problemy, z którymi zmagało się polskie społeczeństwo. Wspominał chociażby o antysemityzmie. Było to świadectwo pewnej więzi emocjonalnej z własnym krajem – powiedział literaturoznawca.

Jako młody chłopak Zbigniew Herbert doświadczył wybuchu II wojny światowej i okupacji swojego rodzinnego Lwowa przez wojska sowieckie i niemieckie. Ze względów osobistych, jak i splotu różnych okoliczności, nie wziął czynnego udziału w walkach.

– Siła legendy i własna chęć Herberta sprostania mitowi walki z najeźdźcą sprawiały, że potrafił czasami koloryzować swój życiorys. Sugerował, że był w podchorążówce, a nawet, że uczestniczył w akcjach partyzanckich. Ogromną daninę krwi złożyli za to jego rówieśnicy, dlatego jego stosunek do tradycji Armii Krajowej był niezwykle emocjonalny – wyjaśnił Andrzej Franaszek.

REKLAMA

W ciągu swojego życia Zbigniew Herbert musiał zmagać się z zaburzeniami psychicznymi, a dokładnie z chorobą afektywną dwubiegunową. – Wpływała ona na jego ogląd świata i relacje z innymi ludźmi. Jego wiersze pokazują, jak można wydobyć się z chaosu, niepewności, rozpaczy, a także lęku i prowadzić twórczość literacką. Uderzające jest to, jak jego wiersze są „czyste” i niesugerujące, że może cierpieć na takie schorzenie – dodał.

Audycję „Między Kropkami” prowadziła Weronika Wakulska.

____________________ 

Między kropkami w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

Polskie Radio 24/db

Data emisji: 12.05.18

Godzina emisji: 17.15


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej