more_horiz

"Ekstaza św. Franciszka". Jak w Polsce odkryto dzieło El Greca?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 19:40
Gościem audycji "Między Kropkami" była Katarzyna Kowalska, autorka książki "Polski El Greco. Ekstaza św. Franciszka. Niezwykła historia odkrycia i ocalenia obrazu". Słuchaczom Polskiego Radia 24 opowiedziała o tym, jak dwie polskie badaczki odnalazły jedno z największych dzieł sztuki.
Audio
  • 27.10.18 Katarzyna Kowalska: „Informacja o odkryciu obrazu była traktowana jako żart primaaprilisowy (…)”.
Fragment obrazu Ekstaza św. Franciszka
Fragment obrazu "Ekstaza św. Franciszka"Foto: domena publiczna

Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska poznały się przy okazji prac inwentaryzacyjnych dla Instytutu Sztuki. Na plebanii kościoła w Kosowie Lackim odnalazły zaginiony obraz El Greca, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli manieryzmu. Nikt nie chciał im w to uwierzyć. Katarzyna Kowalska przyznała, że to właśnie dzięki polskim księżom okres wojenny i czasy komunizmu przetrwało wiele cennych zabytków sztuki sakralnej.

– Wspomniane badaczki miały to szczęście, że trafiały na księży, którzy nie robili im problemów w tym, by mogły inwentaryzować zabytki, wchodzić nie tylko do kościołów, ale również do zakrystii, na kościelne strychy, a nawet do plebanii. Miały ogromną pasję do tego, co robiły, a warunki do pracy miały często niezwykle trudne. Musiały same zadbać o miejsca noclegowe, nie zawsze miały zapewniony ciepły posiłek, czy dostęp do ciepłej wody, której czasami nie miały przez dwa tygodnie. Zaglądały w każdy zakamarek. Nie bały się brudu czy pajęczyn. Dzięki swojemu zaparciu w 1964 roku odnalazły "Ekstazę św. Franciszka" – zaznaczyła.

Odkrycia dzieła El Greca dokonały przypadkiem. Zobaczyły je przez wpółotwarte drzwi, gdy przebywały w kancelarii proboszcza, gdzie przeglądały księgi wizytacyjne. Zapytały czy zauważony przez nie obraz jest własnością księdza czy parafii.

– Proboszcz odrzekł, że należy on do parafii. Iza i Hania podeszły do niego i zdjęły go ze ściany. Przyznały, że po dokładnym obejrzeniu ciarki przebiegły im po plecach. Określiły go mianem cudu, jednak nie podejrzewały, że wyszedł on spod pędzla El Greca. Nie pasował on stylem do tego malarza. Po tym, jak wróciły do Warszawy, pokazywały zdjęcie obrazu doświadczonym historykom sztuki. To właśnie jeden z nich zasugerował, że może to być dzieło hiszpańskiego artysty. Podpowiedział badaczkom, by wróciły do Kosowa Lackiego i wykonały dokładne badania dzieła – powiedziała Katarzyna Kowalska.

Jak zostały odebrane informacje na temat odkrycia dzieła? O tym w całym nagraniu. Zapraszamy do jego wysłuchania.

Audycję „Między Kropkami” prowadziła Weronika Wakulska.

Polskie Radio 24/db

---------------------------

Data emisji: 27.10.2018

Godzina emisji: 19.10

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem