Sławomir Koper: Lwów był zawsze wierny Polsce
- W czasie II Rzeczypospolitej centrum życia naukowego i kulturalnego w Polsce była Warszawa, a zaraz potem był Lwów, dopiero następnie Kraków – mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Koper, współautor, wraz z Tomaszem Stańczykiem, książki "Ostatnie lata polskiego Lwowa".
2019-10-19, 19:35
Posłuchaj
Większość literatury o Lwowie to nostalgiczne wspomnienia jego dawnych mieszkańców lub ich potomków. Malują oni zwykle obraz wyidealizowany, pozbawiony wad, tak jak wspomina się kraj szczęśliwej młodości czy dzieciństwa.
Autorzy książki "Ostatnie lata polskiego Lwowa" poszli inną drogą, przedstawili ostatnie półwiecze polskiego Lwowa z punktu widzenia historyków.
Sławomir Koper podkreślał, że Lwów był przed II Wojną Światową prężnym ośrodkiem naukowym i kulturalnym. - Uniwersytet im. Jana Kazimierza i Politechniką lwowską. Tu pracował genialny matematyk Stefan Banach, a lwowska szkoła matematyczna była wtedy najważniejszym z takich ośrodków na świecie. Rzadko w jednym miejscu i jednym czasie znajdzie się tyle wybitnych umysłów, które potrafią ze sobą współpracować – przypominał gość audycji.
Czy Polska może istnieć bez Lwowa? Ostatnie siedemdziesiąt lat udowadnia, że jest to możliwe, ale polska dusza mocno straciła na tej separacji.
REKLAMA
To ostatnie lata, fascynującego i wspaniałego miasta, ale również sceny na której miały miejsce wydarzenia które czasami lepiej wyrzucić ze zbiorowej pamięci.
Zapraszamy do wysłuchania zapisu rozmowy.
Z autorem książki rozmawiała Weronika Wakulska.
mat. prasowe/PR24/ka
REKLAMA
____________________
Data emisji: 19.10.2019
Godzina emisji: 19:10
REKLAMA