X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Gad. Spowiedź klawisza". Literacka wizyta w więzieniu

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 19:30
Jaka jest prawda o tym, co dzieje się za kratami polskich więzień? Z jakimi trudnościami zmagają się funkcjonariusze służby więziennej? Tego dowiemy się, sięgając po książkę "Gad. Spowiedź klawisza”. - W momencie intensywnej pracy nad książką pojawiły się u mnie problemy ze snem. Historie, które poznawałem zapadły mi głęboko w pamięć - przyznał autor książki Paweł Kapusta, dziennikarz Wirtualnej Polski.
Audio
  • 7.12.19 Paweł Kapusta: w książce obalam również wiele mitów dotyczących pracy funkcjonariuszy.
Okładka książki Gad. Spowiedź klawisza
Okładka książki "Gad. Spowiedź klawisza" Foto: mat. pras.

"Gad. Spowiedź klawisza" to reportaż starający się ukazać prawdę o polskim więziennictwie, szczególnie w kontekście trudnej pracy w służbie więziennej. Autor przede wszystkim postanowił oddać głos tym, którzy od wielu lat piastują takie stanowiska jak wychowawcy, dowódcy zmian czy dyrektorzy.

- W książce obalam również wiele mitów funkcjonujących chociażby w związku z wydarzeniami przedstawionymi w filmach takich jak "Symetria" czy "Krótki film o zabijaniu". Mój tata przez prawie 20 lat był funkcjonariuszem służby więziennej i na własnej skórze doświadczałem niesprawiedliwości oceny tego, kim tak naprawdę jest popularny klawisz. Według niektórych to człowiek ze skłonnościami do nadużywania alkoholu i przemocy. Jest to jednak obraz nieprawdziwy - podkreślił Paweł Kapusta.

Mocne doświadczenie

Jak wskazał gość Polskiego Radia 24, do nadużyć ze strony funkcjonariuszy o wiele częściej mogło dochodzić kilkadziesiąt lat temu, ale w dziś, gdy więzienia w dużej mierze są monitorowane, takie zachowania nie są normą.

wojenne siostry 1200.jpg
Agata Puścikowska: w każdej z tych historii odnajduję coś dla siebie

- W swojej książce staram się nie oceniać poszczególnych postaw. Pozostawiam to czytelnikowi. Muszę jednak przyznać, że w momencie intensywnej pracy nad książką pojawiły się u mnie problemy ze snem. Historie, które poznawałem zapadły mi głęboko w pamięć - przyznał Paweł Kapusta.

Życie prywatne przeniknięte sferą zawodową

Dziennikarz podkreślił, że każdemu z bohaterów książki zadał pytanie o to, czy jest w stanie odseparować osobiste uczucia od tego, jak traktuje osadzonego, który np. dopuścił się brutalnej zbrodni.

- Jest to trudne i stanowi ogromny dylemat dla funkcjonariuszy. Z perspektywy kogoś, kto funkcjonował pod jednym dachem z pracownikiem służby więziennej mogę powiedzieć, że nie są oni również w stanie oddzielić życia zawodowego od prywatnego. Widziałem jak wydarzenia z więzienia wpływają na tatę, jak staje się coraz bardziej nerwowy. Nieumiejętność rozwiązywania najprostszych problemów rodzinnych na gruncie pokojowym czy drżenie rąk. To jedne z objawów, które występują u funkcjonariuszy - wyjaśnił Paweł Kapusta.  

Audycję "Między kropkami" prowadziła Weronika Wakulska.

mat. pras./Polskie Radio 24/db

---------------------------------------

Data emisji: 7.12.2019

Godzina emisji: 19.10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Długi taniec za kurtyną". Historia pobytu żołnierzy Armii Radzieckiej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 19:42
– Temat obecności żołnierzy radzieckich w Polsce jest sprawą bardzo emocjonalną – powiedział Grzegorz Szymanik, dziennikarz "Dużego Formatu". W audycji "Między kropkami" rozmowa o książce "Długi taniec za kurtyną. Pół wieku Armii Radzieckiej w Polsce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Indonezja. Kraj w cieniu wulkanów

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 19:40
– W Indonezji jest 180 wulkanów, z czego aż 129 jest czynnych. To absolutny rekord świata. Ich aktywność wpływa również na pojawianie się i znikanie wysp, których jest ok. 13,5 tys. – powiedział Tadeusz Biedzki, dziennikarz, podróżnik i pisarz.
rozwiń zwiń