X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Historie kobiet, które przeżyły Holokaust

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 19:50
- Najwięcej prawdy o Holokauście zawierają świadectwa osób, które to przeżyły i ocalały z tej zagłady. Aż trudno uwierzyć, że ludzie mogą dzisiaj te relacje kwestionować - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Herbich, pisarka.
Audio
  • Anna Herbich o historiach kobiet, które przeżyły Holokaust ("Między kropkami" / PR24)
Trudno wybaczyć takie straszliwe zbrodnie, a tym bardziej je zapomnieć - mówiła Anna Herbich
"Trudno wybaczyć takie straszliwe zbrodnie, a tym bardziej je zapomnieć" - mówiła Anna HerbichFoto: Jacob_09/Shutterstock

Rozmowa dotyczyła książki "Dziewczyny ocalałe", poświęconej sylwetkom kobiet, które przetrwały Holokaust.

- Prawdą jest to, że najlepiej dowiemy się czym był Holokaust poprzez świadectwa osób, które to przeżyły i ocalały z tej zagłady. Moja książka opisuje siedem historii niesamowicie dzielnych kobiet, które przeciwstawiły się wszystkiemu i ocaliły swoje życie. Wierzę, że pomoże to zachowaniu pamięci o zagładzie - mówiła pisarka.

auschwitz 1200 free shuttestock.jpg
Rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. Przyjadą delegacje z całego świata

"Należy oddać głos świadkom"

- Wydawałoby się, że nie można podważyć relacji ofiary i że ktoś, kto przeżył coś tak strasznego jak Auschwitz i inne obozy zagłady, że ta osoba nie kłamie i jej wersję trzeba zaakceptować. Kiedy jednak miesza się politykę do historii, dzieją się złe rzeczy. Teraz niestety jesteśmy świadkami takiego działania - dodała. 

Jak mówiła pisarka, "ocalałych z zagłady traktowano różnie. Niektórzy nawet mieli do nich pretensje, że dali się wtrącić Hitlerowi do obozów zagłady. W Polsce także różnie bywa z tą prawdą i szacowaniem ofiar. Spotykam się z komentarzami, że komuś było lepiej a komuś gorzej, ale tak naprawdę politycy powinni trzymać się z dala od historii i należy oddać głos świadkom".

"Trauma pozostaje" 

Andrzej-Duda-pap-1200.jpg
Andrzej Duda w międzynarodowym liście otwartym: prawda o Holokauście nie może umrzeć

- Jedna z bohaterek mojej książki opowiadała jak wyglądał pobyt w obozie w Auschwitz. To była jedna, wielka tragedia. Dwa razy otarła się o śmierć. Pani Bronisława powiedziała mi też, że nie zapomni widoku ludzi idących do komory gazowej i zapachu dymu, który był wynikiem palenia ludzkich ciał. To wszystko tak straszne rzeczy, że aż trudno uwierzyć, że ludzie mogą kwestionować te świadectwa - zwróciła uwagę autorka książki.

- Trudno wybaczyć takie straszliwe zbrodnie, a tym bardziej je zapomnieć. Trauma pozostaje i przechodzi z pokolenia na pokolenia. Inna bohaterka powiedziała, że ta trauma została w jej rodzinie i nie została przepracowana. Nie wiem czy czytelnicy mogliby sobie wyobrazić taką sytuację, kiedy jest się pozostawionym samym sobie z traumą. Niektóre osoby miały one wsparcia psychologicznego i nie miały się nawet komu zwierzyć - podsumowała Anna Herbich.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Między kropkami

Prowadzący: Weronika Wakulska

Gość: Anna Herbich (pisarka)

Data emisji: 25.01.2020

Godzina emisji: 19.10

PR24/PAP/pkr

Czytaj także

Auschwitz 1945. Potańcówki Sowietów na dachu krematorium

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 12:00
W ustnych relacjach świadków - znajdujących się między innymi w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej - przewijają się informacje o zabawach Sowietów stacjonujących w miejscu śmierci milionów. Na zdjęciu zrobionym w maju 1945 roku widać dach krematorium przygotowany do potańcówek żołnierzy Armii Czerwonej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Cenckiewicz: Polska kozłem ofiarnym w rosyjskiej polityce historycznej

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 11:23
- Fiodor Gajda z Uniwersytetu Moskiewskiego powiedział wprost, że "Polska jest wybrana jako kozioł ofiarny w rosyjskiej polityce historycznej, a sojusznikiem Rosji w tej akcji przeciwko Polsce jest i będzie Izrael" - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Sławomir Cenckiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

75-lecie wyzwolenia Auschwitz. Specjalna wystawa w Kordegardzie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 13:26
- W galerii Narodowego Centrum Kultury, vis a vis Pałacu Prezydenckiego, chcemy zaprezentować trudną wystawę z okazji 75-lecia wyzwolenia Auschwitz-Birkenau, niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
rozwiń zwiń