"Gad. Spowiedź klawisza". Literacka wizyta w więzieniu

2019-12-07, 19:30

"Gad. Spowiedź klawisza". Literacka wizyta w więzieniu
Okładka książki "Gad. Spowiedź klawisza" . Foto: mat. pras.

Jaka jest prawda o tym, co dzieje się za kratami polskich więzień? Z jakimi trudnościami zmagają się funkcjonariusze służby więziennej? Tego dowiemy się, sięgając po książkę "Gad. Spowiedź klawisza”. - W momencie intensywnej pracy nad książką pojawiły się u mnie problemy ze snem. Historie, które poznawałem zapadły mi głęboko w pamięć - przyznał autor książki Paweł Kapusta, dziennikarz Wirtualnej Polski.

Posłuchaj

7.12.19 Paweł Kapusta: w książce obalam również wiele mitów dotyczących pracy funkcjonariuszy.
+
Dodaj do playlisty

"Gad. Spowiedź klawisza" to reportaż starający się ukazać prawdę o polskim więziennictwie, szczególnie w kontekście trudnej pracy w służbie więziennej. Autor przede wszystkim postanowił oddać głos tym, którzy od wielu lat piastują takie stanowiska jak wychowawcy, dowódcy zmian czy dyrektorzy.

- W książce obalam również wiele mitów funkcjonujących chociażby w związku z wydarzeniami przedstawionymi w filmach takich jak "Symetria" czy "Krótki film o zabijaniu". Mój tata przez prawie 20 lat był funkcjonariuszem służby więziennej i na własnej skórze doświadczałem niesprawiedliwości oceny tego, kim tak naprawdę jest popularny klawisz. Według niektórych to człowiek ze skłonnościami do nadużywania alkoholu i przemocy. Jest to jednak obraz nieprawdziwy - podkreślił Paweł Kapusta.

Mocne doświadczenie

Jak wskazał gość Polskiego Radia 24, do nadużyć ze strony funkcjonariuszy o wiele częściej mogło dochodzić kilkadziesiąt lat temu, ale w dziś, gdy więzienia w dużej mierze są monitorowane, takie zachowania nie są normą.

Powiązany Artykuł

wojenne siostry 1200.jpg
Agata Puścikowska: w każdej z tych historii odnajduję coś dla siebie

- W swojej książce staram się nie oceniać poszczególnych postaw. Pozostawiam to czytelnikowi. Muszę jednak przyznać, że w momencie intensywnej pracy nad książką pojawiły się u mnie problemy ze snem. Historie, które poznawałem zapadły mi głęboko w pamięć - przyznał Paweł Kapusta.

Życie prywatne przeniknięte sferą zawodową

Dziennikarz podkreślił, że każdemu z bohaterów książki zadał pytanie o to, czy jest w stanie odseparować osobiste uczucia od tego, jak traktuje osadzonego, który np. dopuścił się brutalnej zbrodni.

- Jest to trudne i stanowi ogromny dylemat dla funkcjonariuszy. Z perspektywy kogoś, kto funkcjonował pod jednym dachem z pracownikiem służby więziennej mogę powiedzieć, że nie są oni również w stanie oddzielić życia zawodowego od prywatnego. Widziałem jak wydarzenia z więzienia wpływają na tatę, jak staje się coraz bardziej nerwowy. Nieumiejętność rozwiązywania najprostszych problemów rodzinnych na gruncie pokojowym czy drżenie rąk. To jedne z objawów, które występują u funkcjonariuszy - wyjaśnił Paweł Kapusta.  

Audycję "Między kropkami" prowadziła Weronika Wakulska.

mat. pras./Polskie Radio 24/db

---------------------------------------

Data emisji: 7.12.2019

Godzina emisji: 19.10

Polecane

Wróć do strony głównej