more_horiz

"Baśnie wolnego rynku". Szukając klucza do współczesności

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 19:45
- Współczesne bajki odchodzą mocno od tej niby uniwersalnej struktury, która była wcześniej zakorzeniona w zupełnie innych stosunkach chociażby między mężczyznami a kobietami nie mówiąc już o relacjach miedzy radzącymi a rządzonymi – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Wasilewski autor książki "Baśnie wolnego rynku".
Audio
  • 18.01.2020 prof. Jacek Wasilewski (Polskie Radio 24 / Między kropkami)
Okładka książki prof. Jacka Wasilewskiego Baśnie wolnego rynku
Okładka książki prof. Jacka Wasilewskiego "Baśnie wolnego rynku"Foto: Wydawnictwo PiW / mat. promocyjne

Gdy wieczorami czytamy dzieciom bajki, z reguły nie zdajemy sobie sprawy, że tuż pod powierzchnią opowieści kryją się kryzysy ekonomiczne, drenaże mózgów, operacje plastyczne, fetysze kulturowe oraz wyzysk w kolonialnej Afryce. Książka dokonuje błyskotliwej analizy dzisiejszych zjawisk społecznych przez pryzmat znanych baśni i bajek. To wyjątkowe podejście z jednej strony obnaża liczne utajone absurdy współczesności, a z drugiej pokazuje prawdziwą ponadczasowość klasycznych opowieści.

- Dawne bajki nie spełniają dzisiaj standardów i wartości, które chcielibyśmy dla współczesnych dziewczynek czy kobiet. Jeżeli byłaby macocha, która niesprawiedliwie traktuje jedną z sióstr, to raczej chcielibyśmy aby Kopciuszek się zbuntował i walczył o sprawiedliwość a nie pokornie wykonywał rzeczy, które każe się jej robić i właśnie za to była nagrodzona. Wróżka przychodzi do Kopciuszka dopiero wtedy, gdy zrobi ona całą swoją robotę. Ta bajka mówi "bądź dziewczyno uległa, rób co należy, niezależnie od sytuacji a przejdzie nagroda", "stój w kącie, a znajdą cię". Dzisiaj dziewczyny chciałyby być jak Mulan, która pędzi na koniu i walczy o swoje czy Vaianą, która ma misję i ratuje świat – mówił gość audycji.

Kto i dlaczego staje się wilkiem w bajce o trzech świnkach? Czy na zmywaku w Londynie pracują potomkowie niegdysiejszych rewolucjonistów? Czy nieświadomie wskazujemy marketingowym wilkom drogę do domku własnej babci? Kto rzeszom współczesnych Kopciuszków jawi się jako dobra wróżka? I dlaczego Święty Mikołaj, skoro ponoć żył w ciepłej Turcji, przybywa z bieguna północnego?

Prof. Jacek Wasilewski jest badaczem kultury, medioznawcą, scenarzystą. Prowadzi specjalizację dokumentalistyka na Wydziale Dziennikarstwa UW. Zajmuje się badaniem znaczeń. Interesują go zwłaszcza marki, mity marketingowe, wierzenia ekonomiczne, szamanizm naukowy i polityczny.

***

Audycja: Między kropkami

Prowadzący: Weronika Wakulska

Gość: prof. Jacek Wasilewski

Data emisji: 18.01.2020

Godzina emisji: 19.10

PR24/PAP/ka

Zobacz także

Zobacz także