more_horiz

Łukasz Maciejewski: Kazimierz Kutz miał skomplikowaną artystyczną tożsamość

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 19:30
- Kazimierz Kutz przejdzie do historii jako twórca fotografii filmowej Śląska, a sam region jest postrzegamy właśnie poprzez tego artystę - mówił w Polskim Radiu 24 krytyk filmowy, Łukasz Maciejewski.
Audio
  • Krytyk filmowy o książce Kazimierza Kutz ("Między kropkami")
Autobiografia Kazimierza Kutza
Autobiografia Kazimierza Kutza Foto: facebook

Kazimierz Kutz ostatnie lata życia poświęcił na spisanie autobiografii "Będzie skandal. Autoportret Kazimierza Kutza". Odkrywa w niej swoje tajemnice: np o denaturacie pitym z aktorami na planie "Soli ziemi czarnej". Opowiada o Śląsku, jaką cenę zapłacił za swoje wybory i co dawało mu siłę w podążaniu własną artystyczną drogą.

Pisał "...a ja wiedziałem jedno: stawką jest wyrwanie się z tego śląskiego chomąta, bo u nas każdy chłop musiał być roboczym wołem, niewolnikiem. No i chciałem coś osiągnąć w kulturze. Chciałem być kimś. (...) zachciało mi się zostać facetem moc jakąś w sobie mającym, tajemnicę jakowąś..."

"Śląski kurdupel"

Kazimierz Kutz fot. Grzegorz Śledź 1200.jpg
Wspomnienie o Kazimierzu Kutzu

Gość PR24 podkreślił, że Kazimierz Kutz był najczęściej przeklinającym reżyserem i "śląskim kurduplem". - Nagle znalazł się wśród wielkich filmowców co pokazało, że przekroczył siebie - zauważył krytyk filmowy. Dodał, że znakomicie pisał, zrozumiał też że jego artystyczna tożsamość jest powikłana. - Żeby odnaleźć siebie samego, nie mógł wypierać tego skąd pochodzi - mówił. 

Dodał, że Kazimierz Kutz przyjął więc wszystko co się wiąże z jego pochodzeniem i tak powstała "Sól ziemi czarnej". - Na rok przed śmiercią artysty, prowadziłem z nim spotkania w Krakowie i pamiętam jak wszedł na scenę i powiedział przeklinając przy tym, że nikogo już nie ma ze starej polskiej szkoły filmowej i że to mu się podoba bo to on zamknie ostatnie drzwi - mówił gość PR24.

"Obrażał ze swadą"

Dodał, że obrażał wielokrotnie np. Andrzeja Wajdę choć robił to ze swadą, później zresztą się z tego wycofywał. - Pamiętajmy, że Kutza by nie było bez Wajdy który obdarzył go dużym zaufaniem np. przy filmie "Kanał".


Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Między kropkami

Prowadzący: Weronika Wakulska

Gość: Łukasz Maciejewski (krytyk filmowy)

Data emisji: 08.02.2020

Godzina emisji: 19.10

PR24/PAP/jj

Zobacz także

Zobacz także