more_horiz

Historyk prof. Grzegorz Łukomski: zachodni politycy nie rozumieli systemu sowieckiego

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 19:45
O nowej książce z prof. Grzegorzem Łukomskim „Józef Mackiewicz (1902-1985). Intelektualista u źródeł antykomunizmu ideowego” w Polskim Radiu 24 rozmawiała Weronika Wakulska.
Audio
  • Prof. Grzegorz Łukomski o Józefie Mackiewiczu ("Między kropkami")
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: UAM

Gość PR24 podkreślił, że na oczach Józefa Mackiewicza odchodziła stara XIX - wieczna Europa. - Rodziły się nowe czasy, na które Europa nie była przygotowana, a już na pewno nie Józef Mackiewicz, który nigdy nie pałał sympatią do komunizmu. Od samego początku diagnozował ten system jako zło, a można nawet powiedzieć, że jako zło wcielone - mówił. Dodał, że Józef Mackiewicz nie żyje niestety w mentalności pokolenia młodych Polaków.

"Mackiewicz dawał odpór"

- Józef Mackiewicz wyróżniał się inteligencją i bezkompromisowością. Część niestety elit polskich miała niejasne korzenie i powiązania kolaboranckie. Cichą ich zawiścią było to, że można było dać odpór i nie chodzić na przysłowiowym pasku systemu, który jest jak zaraza. Bolszewizm, komunizm obezwładnia umysł człowieka - mówił profesor. 


Mackiewicz Józef 663.jpg
Józef Mackiewicz – ostracyzm na emigracji

Podkreślił, że Józef Mackiewicz potrafił wychwycić najgorsze cechy komunizmu, mówił że to najgorsze zło jakie mogło powstać w Europie, gdzie tworzono narodowy bolszewizm. W Niemczech jak dodał, ulegano fascynacji tym co działo się w Rosji, chociaż ona do cywilizacji zachodniej nie należała.

"Zachód nie rozumiał Sowietów"

- Podróż do Katynia wiosną 1943 roku wywarła na Józefie Mackiewiczu ogromne ważnie i zmieniło jego życie. Uzyskał pozwolenie polskiego państwa podziemnego i miał zdać relacje z tego wyjazdu - zauważył. Prof. Grzegorz Łukomski dodał przy tym, że politycy zachodni nie rozumieli systemu sowieckiego, ale kierowali się pragmatyzmem politycznym, Józef Mackiewicz to wytykał.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

*******

Audycja: Między kropkami

Prowadzący: Weronika Wakulska

Gość: prof. Grzegorz Łukomski (historyk, UAM)

Data emisji: 15.01.2020

Godzina emisji: 19.10

PR24/jj

Zobacz także

Zobacz także