Czy popkulturowa postać może być obiektem kultu?

Co znaczy słowo "ikona" i "kult"? Czy można odnosić je do postaci z popkultury? Gdzie są, o ile są, granice dzielące sferę sacrum i profanum? Gośćmi audycji Kwadratura Kultury byli: Elżbieta Zawistowska - historyk sztuki, Grzegorz Sieczkowski - historyk, publicysta, Filip Memches - krytyk literacki, publicysta.

2017-01-23, 23:00

Czy popkulturowa postać może być obiektem kultu?
Marylin Monroe - do dziś odkrywana na nowo ikona popkultury.Foto: ThePixelsFactory / wikipedia

Posłuchaj

23.01.16 Czy obecnie wszystko można uznać za kultowe?
+
Dodaj do playlisty

Jak zauważyła Monika Małkowska, przykładem nadużycia i braku taktu może być Matka Boska Częstochowska puszczająca oko na okładce "Wysokich Obcasów". Jej wizerunek otwierający listę "50 wpływowych kobiet w Polsce", nie wywołał jednak większych emocji.

- Problem obrazy uczuć religijnych to skomplikowany temat, bo trudno określić granicę wrażliwości – powiedział Filip Memches. - Okładka mnie nie oburza, ale jest świadectwem sekularyzacji naszej kultury i potraktowania religii w kategorii siły oddziaływania na świadomość społeczną –zauważył.

Zdaniem Grzegorza Sieczkowskiego w redakcjach często brakuje ludzi dowcipnych, stąd pracownikom wydaje się, że nawet prymitywny żart może być śmieszny. – To jest problem współczesnych mediów, gdzie nie ma działów satyrycznych, a dowcipy są skoncentrowane na prymitywnej polityce – powiedział historyk. 

Gospodarzem audycji była Monika Małkowska.

REKLAMA

Kwadratura Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Polskie Radio 24/kawa

_____________________

Data emisji: 23.01.16

Godzina emisji: 22.15

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej