Tradycyjna polska gościnność – co z niej zostało
Niedawno wielu Polaków obchodziło Wielkanoc. Święta to okazja, by odwiedzać swoje rodziny, znajomych. Czy w dzisiejszych czasach nadal można jednak powiedzieć, że jesteśmy gościnnym narodem? O tym w Kwadraturze Kultury dyskutowali prof. Piotr Dahlig, etnomuzykolog z Uniwersytetu Warszawskiego i Marta Mazuś, dziennikarka „Polityki”, autorka reportażu „Król kebabów i inne zderzenia polsko-obce”.
2017-04-25, 14:15
Posłuchaj
Jak wskazywała na naszej antenie Marta Mazuś, gościnność, która objawia się podczas Wielkanocy czy Bożego Narodzenia jest innym rodzajem gościnności, niż ta, z którą mamy do czynienia w zwykłe, powszednie dni. – Podczas świąt jesteśmy przygotowani na to, że ktoś nas odwiedzi. Zjemy wspólnie obiad, porozmawiamy, a gość pójdzie. Jednak codzienna gościnność jest trudniejsza. Wymaga więcej wysiłku, cierpliwości – mówiła gość PR24.
Z kolei prof. Piotr Dahlig oceniał, że gościnność jest wypadkową tego, w jakiej wspólnocie żyjemy. – Jeszcze w latach 70., 80., a nawet 90. na wsiach domy nie były zamykane. Były otwarte nawet, gdy gospodarz wychodził. Odwiedziny sąsiadów w społeczności wiejskiej były traktowane podobnie jak odwiedziny rodziny – wskazywał ekspert.
Jak dziś interpretujemy powiedzenie „gość w dom, Bóg w dom”? Jak w obecnych czasach funkcjonuje staropolski obyczaj? Do czego się sprowadza? Jak traktujemy gości z innych kultur? O tym wszystkim w Kwadraturze Kultury, której gospodarzem była Monika Małkowska.
Polskie Radio 24
REKLAMA
_________________
Data emisji: 24.04.17
Godzina emisji: 22.15
REKLAMA
REKLAMA