Renesans domów kultury
Czemu dziś służą domy kultury, czego można się tam nauczyć i jakie predyspozycje rozwinąć? Gośćmi audycji Kwadratura kultury byli: kompozytorka Maria Szreder, choreograf w Służewskim Domu Kultury Mirosław Woźniak i dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury na Mokotowie Marek Masłowski.
2017-08-15, 13:00
Posłuchaj
Pierwszy Dom Kultury powstał w 1950 roku w Nowym Dworze w Gdańsku. Jednak po ustrojowej transformacji zainteresowanie tego typu rozrywką stopniało, gdyż uważano je za schedę po PRL-u. Dziś Domy Kultury znów stały się popularne i przeżywają swój renesans. Wiele z nich skupia ludzi wszystkich pokoleń – od wieku przedszkolnego po senioralny. W Warszawie funkcjonuje ich aż około czterdziestu.
Jak tłumaczyła Maria Szreder, domy kultury powstawały po II wojnie światowej, jako enklawy kultury, a ich istnienie wiązało się z uczestnictwem w sztuce. - Była taka myśl, aby po II wojnie światowej, społeczeństwo rozweselić i dostarczyć mu możliwości uczestnictwa w kulturze wyższej. Powstawały amatorskiej centra kultury ludowej, które stanowiły dla ludzi odskocznię i chwilę wytchnieniach – powiedziała kompozytorka.
Zdaniem Mirosława Woźniaka dom kultury to obecnie miejsce wyznaczające nowe trendy. – Placówka na Służewie ma swoją scenę, widownię, sale baletowe, a nawet studio nagraniowe. Oprócz tego w ofercie mamy wiele różnych zajęć od fotografii i tańca, po zajęcia musicalowe taneczno-wokalno-aktorskie – powiedział gość audycji.
Jak podkreślił zaś Marek Masłowski ekskluzywność współczesnych domów kultury wyznaczają przede wszystkim młodzi wychowankowie. - Zajmujemy się dziećmi od przedszkolaka po wiek dojrzały – powiedział dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury na Mokotowie.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji była Monika Małkowska.
Polskie Radio 24/kawa
Kwadratura Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
_____________________
Data emisji: 14.08.17
Godzina emisji: 22.10
REKLAMA