X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Rzecz o rzeczach

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 13:00
W ostatnim czasie ukazuje się coraz więcej książek analizujących ludzką duchowość (czy jej brak) poprzez „duszę” rzeczy – tych codziennego użytku i specjalnego przeznaczenia. W Polsce szczególnie wiele informacji dostarczają rzeczy z okresów przełomów, np. 1969/70 czy 1989/90. Czy można scharakteryzować człowieka na podstawie tego, czym się otacza? O rzeczach w audycji Kwadratura Kultury rozmawiali Olga Drenda (antropolog) i Grzegorz Sieczkowski (historyk, publicysta).
Audio
  • 21.08.2017 Olga Drenda (antropolog) i Grzegorz Sieczkowski (historyk, publicysta) o rzeczach i ich znaczeniu.
Czy można scharakteryzować człowieka na podstawie tego, czym się otacza?
Czy można scharakteryzować człowieka na podstawie tego, czym się otacza?Foto: pixabay.com/StockSnap

Olga Drenda odniosła się do swojej książki „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji”. Wskazywała, że rzeczy są jej bohaterami w równym stopniu, co ich użytkownicy i twórcy. – Rzeczy nigdy nie pełnią tylko podstawowej funkcji, ale też wiele innych ról. Mogą być przedmiotem pożądania, sentymentu, wyrazem naszej osobowości, pamiątką, symbolem swoich czasów – wyjaśniała.

Grzegorz Sieczkowski mówił z kolei o rzeczach tandetnych. Tłumaczył, że kicz istniał zawsze – na peerelowskich bazarach pełno było tanich podróbek towarów zachodnich. – Myślę, że w wyniku różnych tendencji ekonomicznych i społecznych powoli będziemy wracać do przedmiotów wartościowych. Teraz ulegliśmy pogoni za postępem technologicznym, ale pewne rzeczy będą musiały wrócić, ponieważ za tym przemawia też ekologia. Nie rozpaczałbym nad tym, że teraz jest gorzej – podkreślił.


Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Monika Małkowska.

Polskie Radio 24/ip

Kwadratura Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

_____________________

Data emisji: 21.08.17

Godzina emisji: 22.15

Zobacz więcej na temat: Warszawa kolekcjonowanie

Czytaj także

Tylko niewielu żyje z uprawiania sztuki

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 14:41
Co najmniej połowa magistrów sztuki chce „zostać artystą”. W jaki sposób wejść w rynkowy obieg, jak zaistnieć w świadomości publicznej i gdzie pokazać prace? Gośćmi audycji Kwadratura kultury byli Katarzyna Haber -  historyk sztuki i kurator galerii Apteka Sztuki oraz Piotr Bernatowicz - historyk i krytyk sztuki, kurator.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwadratura Kultury: O demokratyzacji pojęcia twórcy

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 13:00
Jaki status społeczny i prawno-ekonomiczny zajmuje obecnie artysta? Jakie ma możliwości pracy i jaką ochronę zapewnia mu państwo? Gośćmi audycji Kwadratura Kultury byli: Wanda Zwinogrodzka, podsekretarz stanu w MKiDN, Krzysztof Lewandowski, dyrektor ZAiKS i Prot Jarnuszkiewicz, dziekan Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej ASP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Renesans domów kultury

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 13:00
Czemu dziś służą domy kultury, czego można się tam nauczyć i jakie predyspozycje rozwinąć? Gośćmi audycji Kwadratura kultury byli: kompozytorka Maria Szreder, choreograf w Służewskim Domu Kultury Mirosław Woźniak i dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury na Mokotowie Marek Masłowski.
rozwiń zwiń