Rzecz o rzeczach
W ostatnim czasie ukazuje się coraz więcej książek analizujących ludzką duchowość (czy jej brak) poprzez „duszę” rzeczy – tych codziennego użytku i specjalnego przeznaczenia. W Polsce szczególnie wiele informacji dostarczają rzeczy z okresów przełomów, np. 1969/70 czy 1989/90. Czy można scharakteryzować człowieka na podstawie tego, czym się otacza? O rzeczach w audycji Kwadratura Kultury rozmawiali Olga Drenda (antropolog) i Grzegorz Sieczkowski (historyk, publicysta).
2017-08-22, 13:00
Posłuchaj
Olga Drenda odniosła się do swojej książki „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji”. Wskazywała, że rzeczy są jej bohaterami w równym stopniu, co ich użytkownicy i twórcy. – Rzeczy nigdy nie pełnią tylko podstawowej funkcji, ale też wiele innych ról. Mogą być przedmiotem pożądania, sentymentu, wyrazem naszej osobowości, pamiątką, symbolem swoich czasów – wyjaśniała.
Grzegorz Sieczkowski mówił z kolei o rzeczach tandetnych. Tłumaczył, że kicz istniał zawsze – na peerelowskich bazarach pełno było tanich podróbek towarów zachodnich. – Myślę, że w wyniku różnych tendencji ekonomicznych i społecznych powoli będziemy wracać do przedmiotów wartościowych. Teraz ulegliśmy pogoni za postępem technologicznym, ale pewne rzeczy będą musiały wrócić, ponieważ za tym przemawia też ekologia. Nie rozpaczałbym nad tym, że teraz jest gorzej – podkreślił.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji była Monika Małkowska.
REKLAMA
Polskie Radio 24/ip
Kwadratura Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
_____________________
Data emisji: 21.08.17
REKLAMA
Godzina emisji: 22.15
REKLAMA