X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jaki jest procent Japonii w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 13:00
Obietnica złożona przez Lecha Wałęsę w 1980 roku, że będziemy drugą Japonią, dawno weszła między bajki. Nie umniejszyło to jednak naszej fascynacji Krajem Kwitnącej Wiśni. Jakie są współcześnie związki Polski z Japonią i co wiemy o tym kraju? Gośćmi Kwadratury kultury byli japoniści: Magdalena Tomaszewska-Bolałek i Radosław Bolałek.
Audio
  • 28.08.17. Sztuki walki, origami, ogród japoński, stroje i makijaże gejsz, a może przysmaki japońskiej kuchni - co cieszy się największym zainteresowaniem?
Japonia ma wiele twarzy. To nie tylko sushi i anime, ale też bogata tradycja i wielobarwna kultura
Japonia ma wiele twarzy. To nie tylko sushi i anime, ale też bogata tradycja i wielobarwna kulturaFoto: CC0 Public Domain (pixabay)

W Polsce przyjęła się moda na bary sushi. Wśród młodszego pokolenia popularne są japońskie komiksy (określane też terminem manga) czy filmy i seriale animowane (anime). Wielu fanów mody fascynują kreacje młodych Japończyków w stylu „gotyckim” czy lolita. Ponadto od lat organizowane są dni i różnego typu spotkania z kulturą japońską.

Sięgając w przeszłość – największe zasługi dla spopularyzowania kultury japońskiej nad Wisłą miał Feliks Jasieński „Manggha”, którego kolekcja stała się zaczynem zbiorów krakowskiego Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, (działającego od 1994 r.) gdzie organizowane są wystawy o zróżnicowanym profilu. 

W Europie od wielu lat panuje moda na japoński styl życia. Ludzie naśladują, kupują i interesują się, nie tylko sztuką i strojem, ale także ortografią, a przede wszystkim kuchnią. – W pewnym momencie mieliśmy więcej barów sushi niż Londyn – powiedziała Magdalena Tomaszewska-Bolałek. - To świadczy o tym, jak bardzo ta potrawa zadomowiła się w Polsce. Z drugiej strony musimy jednak pamiętać, że to jest tylko ułamek kuchni orientalnej i jej smak różni się od tego, co jedzą mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni - dodała gość audycji.

Duże zainteresowanie budzą u Europejczyków japońskie słodycze, które znacznie różnią się od rodzimych. - W kuchni japońskiej liczy się funkcja jaką pełnią słodycze. Głównie jest to zaspokojenie głodu między posiłkami. Japońskie słodycze są kwaśne, słone, ostre, gorzkie, o smaku ryby, owoców morza, zielonej herbaty, a nawet wołowych ozorów – wymieniała Magdalena Tomaszewska-Bolałek.

- Z japońskimi słodyczami jest tak, że te najpiękniejsze, mają najgorszy smak – zauważył Radosław Bolałek. - Żeby je poznać trzeba byłoby spędzić w Japonii kilka lat, ponieważ każdy region ma swój przysmak – dodał.


Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Monika Małkowska.

Polskie Radio 24/kawa

Kwadratura Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

_____________________

Data emisji: 28.08.17

Godzina emisji: 22.15

Czytaj także

Tylko niewielu żyje z uprawiania sztuki

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 14:41
Co najmniej połowa magistrów sztuki chce „zostać artystą”. W jaki sposób wejść w rynkowy obieg, jak zaistnieć w świadomości publicznej i gdzie pokazać prace? Gośćmi audycji Kwadratura kultury byli Katarzyna Haber -  historyk sztuki i kurator galerii Apteka Sztuki oraz Piotr Bernatowicz - historyk i krytyk sztuki, kurator.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwadratura Kultury: O demokratyzacji pojęcia twórcy

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 13:00
Jaki status społeczny i prawno-ekonomiczny zajmuje obecnie artysta? Jakie ma możliwości pracy i jaką ochronę zapewnia mu państwo? Gośćmi audycji Kwadratura Kultury byli: Wanda Zwinogrodzka, podsekretarz stanu w MKiDN, Krzysztof Lewandowski, dyrektor ZAiKS i Prot Jarnuszkiewicz, dziekan Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej ASP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Renesans domów kultury

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 13:00
Czemu dziś służą domy kultury, czego można się tam nauczyć i jakie predyspozycje rozwinąć? Gośćmi audycji Kwadratura kultury byli: kompozytorka Maria Szreder, choreograf w Służewskim Domu Kultury Mirosław Woźniak i dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury na Mokotowie Marek Masłowski.
rozwiń zwiń