X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Modne jedzenie. Między samotną ascezą a zbiorowym obżarstwem

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 08:00
Modą ostatnich lat jest indywidualnie opracowywana dieta, specjalnie spreparowane dania dostarczane w pojemnikach pod wskazany adres o ściśle wyznaczonych porach. Przeciwwagą dla tej tendencji jest kult wspólnego, radosnego gotowania pod okiem doświadczonych kucharzy. O tym, jak te dwa nurty koegzystują we współczesnej kulturze i jak pogodzić kult smukłości z kultem wspólnego gotowania i jedzenia, mówili w audycji Kwadratura Kultury publicysta prof. Janusz Noniewicz (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie) i Piotr Szymkowiak - autor treningów, w których pomaga zrozumieć znaczenie kuchni i wspólnego stołu.
Audio
  • 20.11.17 Prof. Janusz Noniewicz i Piotr Szymkowiak o współczesnych trendach dotyczących żywienia.
Jak pogodzić kult smukłości z kultem wspólnego gotowania i jedzenia?
Jak pogodzić kult smukłości z kultem wspólnego gotowania i jedzenia? Foto: flickr/MrTopf/CC BY-NC 2.0

Wspólne gotowanie lub samo jedzenie to przyjemność, forma zbliżania się, porozumienia, pobudzania pozytywnych emocji.

Z drugiej strony celebryci starają się imponować atrakcyjnym wyglądem i szczupłą sylwetką, szczycą się posiadaniem prywatnych konsultantów jedzeniowych. Mnożą się też nowe dziedziny w obszarze żywienia takie jak nutrigenetyka, coach-dietetyk, trener personalny, doradca żywieniowy, promotor zdrowia.

Jak podkreślił prof. Janusz Noniewicz, jego zdaniem pewne trendy zostały marketingowo wykreowane. – Jest cała udokumentowana historia walki z tłuszczem, historia walki o szczupłość ciała, która sięga dawnych czasów, nawet czasów olimpijskich. Natomiast gdy historycy śledzą współczesne zmagania o szczupłą sylwetkę dochodzą do trendu, który podobno jest charakterystyczny dla przełomu XX i XXI wieku gdzie chodzi o zachowanie szczupłości nie poprzez to, że się nie je, ale że je się właściwie – wyjaśnił gość.

Podobnego zdania był Piotr Szymkowiak, który zaznaczył, że wyznaje zasadę zachowania zdrowego umiaru i rozsądku. - Wszystkie mody zostały wykreowane, by wyciągnąć z naszych kieszeni jak najwięcej pieniędzy. Jesteśmy poddani i mieleni przez tryby machiny marketingowej – mówił gość.

- Nie jestem w stanie zrozumieć tego, że ludzie nie chcą poświęcić czasu na coś, co jest dla nich istotne z życiowego punktu widzenia, tylko oddają się w ręce tzw. fachowców i specjalistów, w moim mniemaniu raczej szarlatanów, którzy mamią nas różnego rodzaju obietnicami – podkreślił Szymkowiak. Dodał, że w kwestii żywienia „należy bardzo uważnie słuchać swojego ciała”.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Monika Małkowska.

Polskie Radio 24/pr

Kwadratura kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 20.11.17

Godzina emisji: 22:15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gotowanie jest trendy

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 18:42
Kursy gotowania w dłuższej formie lub szybkie warsztaty tematyczne. Oto najpopularniejsze metody szkolenia w zakresie gastronomii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto wymyślił bigos czyli historia kulinarnych przepisów

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2015 14:16
Gotowanie i smakowanie różnych, często egzotycznych potraw, staje się coraz bardziej popularne. W Polskim Radiu 24 socjolog, ale przede wszystkim smakosz i pasjonat kulinariów, Andrzej Fiedoruk zabrał nas w podróż po historii przepisów kulinarnych i kulturze jedzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstaje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2017 12:31
W Instytucie Żywności i Żywienia rozpocznie działalność edukacyjną Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. Dzięki temu każdy za pośrednictwem internetu będzie mógł otrzymać ważne informacje dotyczące zdrowia. Gościem Polskiego Radia 24 była Hanna Stolińska-Fiedorowicz z Instytutu Żywności i Żywienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dieta nowej epoki

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 13:53
Kiedyś kuchnia była królestwem pani domu. Dawno to nieaktualne. Teraz umiejętność przyrządzania potraw stała się przeżyciem koedukacyjnym. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Monika Kucia - publicystka, autorka książek o tradycjach kulinarnych i Piotr Szymkowiak - mistrz kucharski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Polsce marnuje się około 2 mln ton żywności rocznie

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 12:48
W Polsce każdego roku około dwóch milionów ton żywności trafia do kosza. Niemal 35 procent mieszkańców naszego kraju przyznaje, że zdarza im się wyrzucać jedzenie. O problemie, w Światowy Dzień Żywności, mówili w Polskim Radiu 24 Monika Młynarczyk z Banków Żywności i Grzegorz Lapanowski, kucharz. 
rozwiń zwiń