X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Współpraca artystów i polityków. „Najlepiej umiały się ułożyć z artystami Włochy Mussoliniego”

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 12:06
Gdy artyści deklarują pełnię wolności i całkowitą niezależność od polityki czy dominującej w danym czasie ideologii, często nie zawsze zdają sobie sprawę, że każda twórczość - w mniej lub bardziej świadomy sposób - wpisana jest w realia i zależna od tych, którzy władzę sprawują lub mają na nią wpływ. Rozmawiali o tym w audycji Kwadratura Kultury prof. Irena Kossowska, historyk sztuki, autorka książki pt. „Artystyczna rekonkwista. Sztuka w międzywojennej Polsce i Europie”, a także Mariusz Knorowski, dyrektor Muzeum Plakatu w Wilanowie.
Audio
  • 5.02.18 Prof. Irena Kossowska i Mariusz Knorowski o współdziałaniu artystów i polityków.
Benito Mussolini (L) i włoski poeta, Gabriele DAnnunzio (P)
Benito Mussolini (L) i włoski poeta, Gabriele D’Annunzio (P)Foto: AKG Images/EASTNEWS

Jak podkreśliła prof. Irena Kossowska, w przeszłości „ci, którzy poruszali mechanizmami systemów totalitarnych czasem pozyskiwali artystów w bardzo sprytny sposób”. - Najlepszym przykładem państwa totalitarnego, które umiało się ułożyć z artystami są Włochy Mussoliniego. We Włoszech Mussoliniego Mussolini pozyskał sobie olbrzymie rzesze artystów. Potrafił on uzyskać równowagę między centralizmem Rzymu a różnymi regionami i, w związku z tym, życie artystyczne rozpisał na głosy – mówiła prof. Kossowska.

- Stworzył cały system wystawienniczy, do którego artyści się garnęli, wręcz pchali – na poziome centralnym – ale były też imprezy lokalne i regionalne. To przynosiło zaszczyty, pieniądze, ale przede wszystkim zamówienia państwowe. Mussolini uruchomił cały mechanizm propagandy wizualnej, która do późnych lat 30. wcale nie był nachalna i prostacka. Pokazywano Włochy jako kraj miodem i mlekiem płynący – dodała.

Mariusz Knorowski odniósł się z kolei do okresu I Wojny Światowej. - Doświadczenie w skali całego globu jakim była Wielka Wojna było pewnym stymulatorem do uruchomienia nieprawdopodobnego mechanizmu propagandowego. Po każdej stronie konfliktu używano niespotykanych wcześniej środków, by uzasadnić swoją racje, rację danej strony z wyłożeniem wykładni tego, dlaczego ten konflikt ma taki charakter, jaki jest przedmiot walk – zaznaczył.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Monika Małkowska.

Polskie Radio 24/pr

____________________

Data emisji: 5.02.18

Godzina emisji: 22:15

 

Zobacz więcej na temat: Benito Mussolini Włochy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak