"Znaki Wolności" na Zamku Królewskim w Warszawie
Zamek Królewski w Warszawie przygotowuje ekspozycję "Znaki Wolności. O trwaniu tożsamości narodowej”. - W ten sposób staramy się poszukiwać fenomenu, jakim jest tożsamość narodowa – mówił w audycji "Kwadratura kultury” w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Kossowski, historyk sztuki i współkurator wystawy.
2018-10-15, 23:30
Posłuchaj
Ekspozycja "Znaki Wolności. O trwaniu tożsamości narodowej” dostępna będzie dla zwiedzających od listopada 2018 roku do 31 marca 2019 roku. Znajdzie się na niej ponad 500 dzieł sztuki polskiej: obrazy, rzeźby, rysunki, grafiki, instalacje i filmy oraz fotograficzny materiał dokumentalny. Strukturę ekspozycji wyznaczać będą przygotowane przez wybitnych historyków omówienia poszczególnych etapów narodowych dziejów i przedstawionych faktów historycznych. - Przyjęliśmy zasadę, że poszukujemy znaków czasu na przestrzeni lat 1918-1989 na krawędzi dokumentu fotograficznego i dzieła sztuki, które jest interpretacją faktów historycznych. W ten sposób staramy się poszukiwać fenomenu jakim jest tożsamość narodowa – tłumaczył dr Łukasz Kossowski.
- Wystawa ma uaktywnić zmysły wzroku i słuchu. Chcemy w ten sposób przybliżyć zjawisko tożsamości narodowej za pomocą wspaniałych dzieł sztuki otoczonych przez fotografie dokumentalne – zachęcał do obejrzenia wystawy dr Łukasz Kossowski. - Najbardziej w tej roli sprawdzają się wybitni polscy malarze jak Jan Matejko, Maksymilian Gierymski, Jacek Malczewski, Józef Chełmoński. Oni mają tę naszą historię opowiadać, ale w taki sposób, żebyśmy zrozumieli co oznacza tożsamość narodowa – dodał historyk sztuki.
Więcej w zapisie audycji.
Audycję prowadziła Monika Małkowska.
REKLAMA
PR24
____________________
Data emisji: 15.10.2018
Godzina emisji: 23:06
REKLAMA