40 lat temu powstało Muzeum Karykatury w Warszawie
- To nie tylko rysunki. Do tego dochodzą również rzeźby, plakaty oraz wiele innych form kojarzących się z satyrą i karykaturą - mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Laskowska, historyk sztuki, dyrektor Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego.
2018-12-10, 22:35
Posłuchaj
Elżbieta Laskowska mówiła o siedzibie Muzeum. - To budynek na tyłach Pałacu Prymasowskiego. Wcześniej nie był w najlepszym stanie. Wypatrzył go Eryk Lipiński. Udało się przekonać ówczesne Ministerstwo Kultury i Sztuki, by budynek trafił w ręce powstającej instytucji. Remont został sfinansowany dzięki koncertom - powiedziała gość Polskiego Radia 24.
Dyrektor Muzeum podkreśliła, że placówka prężnie się rozwija. - Na początku grudnia ekipy wejdą do dawnej pracowni i mieszkania Zbigniewa Lengrena. Mam nadzieję, że tam powstanie coś w rodzaju filii Muzeum Karykatury. Będzie to dodatkowa przestrzeń wystawiennicza dla naszych zbiorów – wskazała Elżbieta Laskowska.
Muzeum Karykatury imienia Eryka Lipińskiego to jedyna placówka tego typu w Polsce, a na całym świecie jest ich zaledwie około pięćdziesięciu. Początkowo skromny zbiór rysunków zgromadzonych w Muzeum wynosił około 2500 obiektów, a obecnie rozrósł się on do kolekcji ponad 20-tysięcznej. Uwzględniając zaś depozyty stałe liczy on ponad 25 tysięcy rysunków, a także obiekty z zakresu malarstwa i rzeźby.
Muzeum powstało w 1978 roku.
REKLAMA
Gospodarzem "Kwadratury Kultury" była Monika Małkowska.
Polskie Radio 24/ras/muzeumkarykatury.pl
____________________
Data emisji: 10.12.2018
Godzina emisji 22:06
REKLAMA