X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Czerwień zalewa kadr". Krzysztof Urbański w Zachęcie.

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 22:30
- Początek błyskotliwej kariery Kazimierza Urbańskiego przypada na złotą dekadę polskiej animacji, czyli początek lat '60 - opowiadała Joanna Kordiak, kuratorka wystawy "Czerwień zalewa kadr", którą do końca sierpnia można zobaczyć w Zachęcie.
Audio
Czerwień zalewa kadr. Kazimierz Urbański, widok wystawy, Zachęta, fot. Anna Zagrodzka
Czerwień zalewa kadr. Kazimierz Urbański, widok wystawy, Zachęta, fot. Anna ZagrodzkaFoto: zacheta.art.pl

Eksperymentator w dziedzinie technik kinematograficznych i pionier edukacji filmowej, pomysłodawca i założyciel Pracowni Rysunku Filmowego krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych - pierwszej tego typu placówki na świecie, kształcącej w kierunku animacji w ramach wyższej uczelni artystycznej.

- Początek jego działalności, druga połowa lat '50 oraz początek działalności Pracowni Rysunku Filmego to był nadal czas, gdy film i fotografia były traktowane jako coś gorszego gatunku, nierównoprawnego z malarstwem, grafiką czy rysunkiem - mówiła Joanna Kordiak.

- Podejście Urbańskiego było takie, że film traktował jako narzędzie artystyczne, na równi z malarstwem i to było coś, co przekazywał swoim studentom - zaznaczyła kuratorka wystawy.


Kazimierz Urbański to jedna z kluczowych postaci w historii polskiego filmu animowanego. Wystawa prezentuje zarówno jego oryginalną twórczość filmową, jej bliskie relacje z awangardową muzyką tego czasu (ciekawostką jest współpraca z kompozytorami i dźwiękowcami ze Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia), jak i różne aspekty ściśle z nią związanej działalności pedagogicznej. Jego biografia artystyczna usytuowana zostaje w kontekście polityki kulturalnej PRL-u.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

PR24 / Zachęta Narodowa Galeria Sztuki / kstar

* * *

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadząca: Monika Małkowska

Gość: Joanna Kordiak (kuratorka wystawy "Czerwień zalewa kadr")

Data emisji: 22.07.2019

Godzina emisji: 22:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dziary. Z więzienia, wojska, rejsu do Zachęty

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 12:20
Nad swoją najnowszą wystawą, w warszawskiej Zachęcie, Maurycy Gomulicki pracował 11 lat. Obok ekspozycji "Dziary" powstało dwa tysiące fotografii dokumentujących to zanikające zjawisko nieprofesjonalnych tatuaży. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dominik Tarabański: traktuję fotografię jako największą pasję

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 08:00
- Moje trzecie studia to była szkoła filmowa, wydział operatorski, ale o specjalności fotografia. Miałem więc styczność z filmem, który też uwielbiam jako dziedzinę sztuki, ale moja specjalność to zdecydowanie fotografia - mówił w Dwójce artysta mieszkający na co dzień w Nowym Jorku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wysoce nieprawdopodobne, choć nie niemożliwe". Wystawa w Zachęcie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2019 12:25
Iracki Kurd - Hiwa K. stworzył w Zachęcie, Narodowej Galerii Sztuki, instalację - obiekt: labirynt kryjówek, ruin, więzień oddających emocje i lęki człowieka uciekającego przed wojną.
rozwiń zwiń