X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Andrzej Biernacki o realiach prowadzenia galerii sztuki poza centrum

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 13:00
- Układ sztuki skupia się wokół instytucji publicznych. Nawet najmocniejsza galeria prywatna nie może konkurować z budżetami instytucji państwowych. A żeby promować artystę, niezbędne są pieniądze. Cała organizacja kosztuje, to masa wydatków. Tego nie da się pominąć - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Biernacki malarz, założyciel i kurator galerii Browarna w Łowiczu.
Audio
  • 08.10.2019"Kwadratura Kultury". Gość: Andrzej Biernacki: malarz, publicysta, niezależny krytyk, wydawca, założyciel i kurator galerii Browarna w Łowiczu.
nz Galeria Browarna
n/z Galeria BrowarnaFoto: Galeria Browarna FB

Poza zlokalizowanymi w centrach, są też galerie w mniejszych ośrodkach, które prowadzą popularyzatorską i wydawniczą działalność. Jednym z takich miejsc jest Galeria Browarna, stworzona przez artystę Andrzeja Biernackiego.

Galerie prywatne wypełniają lukę

Galeria Browarna została założona w 2000 roku. Mieści się w zaprojektowanym przez Henryka Marconiego (1838), neoklasycystycznym budynku dawnego zboru ewangelicko-augsburskiego w Łowiczu, który Andrzej Biernacki remontował ponad dziewięć lat. W Galerii odbywają się wystawy prac różnorodnych polskich artystów, odbywa się różnorodna działalność kulturalna: m.in. koncerty, warsztaty, promocje wydawnictw.

Andrzej Biernacki mówił w PR24 o realiach prowadzenia prywatnej galerii sztuki poza wielkimi centrami. Objaśniał też, jaka motywacja za nim stoi i jakie cele wyznacza sobie w codziennej działalności. W audycji przewijała się postać ważnego, współczesnego malarza Jacka Sienickiego (zm. w roku 2000). Artysta malarz, profesor warszawskiej ASP. Gość audycji był jego studentem, a teraz stara się nagłośnić twórczość swego mistrza.

- Galerie prywatne wypełniają lukę. Instytucje sztuki mają płacone za to, żeby pamiętać o ważnych twórcach. Bywa z tym jednak różnie. Pozycja artysty po śmierci często nie odpowiada pozycji artysty za życia. Jacek Sienicki to artysta, którego nie sposób pominąć w historii sztuki - stwierdził Andrzej Biernacki.

[POSŁUCHAJ JEDNEGO Z ODCINKÓW AUDYCJI W PR24] >>> "Kwadratura kultury"

Jacek Sienicki zasługuje na więcej

Andrzej Biernacki pytany o recepcję twórczości Jacka Sienickiego w kontekście roli galerii, które powinny zajmować się upowszechnianiem twórczości tak ważnego twórcy, stwierdził. - To instruktażowa postać. Wyróżniony wieloma nagrodami za życia (...) Jest gdzieś obecny, emanowanie jego osoby jest duże, ale to nie jest to skala, na jaką zasługuje - przekonywał malarz. Jednostki państwowe z definicja są opłacane po to, żeby dbać o zjawiska historyczne, które odchodzą. Zajmują się bieżącą polityką wystawienniczą, a nie pamiętają o tym, do czego właściwie są powołane. To zaniechanie - dodał gość PR24.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

PR24/tb

* * *

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadząca: Monika Małkowska

Gość: Andrzej Biernacki, malarz, publicysta, kurator

Data emisji: 08.10.2019

Godzina emisji: 23:35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Malarstwo Leona Tarasewicza

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2018 08:45
O Leonie Tarasewiczu mówi się, że jest jednym z najbardziej intrygujących współczesnych malarzy. W studiu Polskiego Radia 24 gościliśmy dra Lecha Stangreta, historyka sztuki, koordynatora projektu, którego efektem jest publikacja dotycząca twórczości artysty pt. "Leon Tarasewicz. Malarstwo".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwadratura kultury: malarstwo Ryszarda Grzyba

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 09:00
W Galerii WizyTUjącej prezentowana jest wystawa zatytułowana „Akumulacja zapomnianych dusz”. Gościem "Kwadratury kultury" w Polskim Radiu 24 był autor prezentowanych prac, malarz i poeta Ryszard Grzyb.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Człowiek pomiędzy światłem i cieniem

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 20:48
Rembrandt namalował jedynie kilka pejzaży, wszystkie w ciągu jednej dekady, od 1637 do 1647. Był to czas jego najintensywniejszych malarskich poszukiwań. W obrazach figuralnych poszukiwał wówczas iluzji bryły, przestrzeni i naturalnego ruchu. W audycji "Jest taki obraz" rozmawialiśmy o dziele zatytułowanym "Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Kalina: malarstwo to zjawisko psychiczne

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 18:30
- To, że się jest wyczulonym na kolor, generalnie rzecz biorąc malarstwo, to nie znaczy, że to musi być malarstwo takie, jakie najczęściej znamy, to znaczy, że są farby, pędzel, podobrazie i się maluje. To jest kwestia widzenia, patrzenia na pewne zjawiska wokół i na samo zjawisko, jakim jest malarstwo - mówił w Dwójce uznany malarz, rzeźbiarz i performer.
rozwiń zwiń