"Inne spojrzenie" na życie i twórczość Jerzego Tchórzewskiego
W dwadzieścia lat po śmierci Jerzego Tchórzewskiego w Warszawie odbędą się dwie wystawy jego sztuki, pod wspólnym tytułem "Inne spojrzenie": w Galerii Kordegarda i w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. O ekspozycjach mówili w Polskim Radiu 24 ks. Mirosław Nowak, szef muzeum, oraz Krzysztof Tchórzewski, reżyser filmowy, prywatnie syn malarza.
2019-12-10, 23:59
Posłuchaj
W Kordegardzie - Galerii Narodowego Centrum Kultury oraz w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej od 5 grudnia na wspólnej wystawie pt. "Jerzy Tchórzewski. Inne spojrzenie. Prace z kolekcji prywatnych" można zobaczyć blisko 80 obrazów tego wybitnego współczesnego twórcy, które do tej pory były prezentowane sporadycznie lub nie wystawiane w ogóle. Wystawę zorganizowało Narodowe Centrum Kultury.
Powiązany Artykuł
Jakie sekrety skrywają największe dzieła sztuki?
Przekrojowa wystawa dzieł
Krzysztof Tchórzewski podkreślał, że wystawa w Kordegardzie jest złożona wyłącznie z obrazów Tchórzewskiego z prywatnych kolekcji. - Prace ojca są we wszystkich muzeach narodowych w Polsce. Wystawione prace pochodzą ze zbiorów rodzinnych i kolekcji prywatnych - mówił syn artysty.
W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej wystawiane będą obrazy przede wszystkim o treści religijnej, ale nie tylko. - Wystawa ma charakter przekrojowy. Obrazy są ułożone w miarę chronologicznie, poczynając od "obrazków dla Krzysia", aż po szczególnie wymowne, szczególnie skomponowane cztery ostatnie dzieła. W kontekście 20-lecia śmierci Tchórzewskiego, to wspomnienie jest bardzo wymowne - mówił ks. Mirosław Nowak.
REKLAMA
Szef Muzeum Archidiecezji Warszawskiej wspominał, że po raz pierwszy twórczość Jerzego Tchórzewskiego poznał jeszcze w latach 80. - Widziałem tryptyk pasyjny: "Ukrzyżowanie", "Pieta" i "Golgota". Już wtedy te dzieła robiły wielkie wrażenie. Po latach, kiedy muzeum gości przekrojową wystawę prac artysty, to wciąż robi wrażenie. To szalenie ekspresyjna sztuka, uduchowiona, a jednocześnie trzymająca się kondycji człowieka - podkreślał ks. Mirosław Nowak.
Grupa Krakowska w Warszawie
Jerzy Tchórzewski był jednym z założycieli Grupy Krakowskiej II. Syn artysty wspominał, spotkania z najważniejszymi twórcami powojennej Polski. - Pozwalał mi być obecnym w życiu jego domu, gdzie zjeżdżała awangarda i tacy artyści jak Kantor, Nowosielski, Brzozowski, Różewicz i Herbert. Oni byli stałymi bywalcami pracowni ojca. Mieszkaliśmy w stalinowskim budynku, wokół którego były ruiny. Spotkania z Grupą Krakowską II były nieprawdopodobnymi spotkaniami - wspominał Krzysztof Tchórzewski.
Jerzy Tchórzewski zmarł 25 grudnia 1999 roku. Proces malarski postrzegał jako wywoływanie żywej, strzelającej iskry, z martwych polan. Jak mówił, "żywioł malarstwa jest ogniem, nad którym twórca nie zawsze może zapanować". Wiedział, że sztuka niesie nie tylko wielkie uniesienia, ale także pewne zagrożenia dla artysty - że może go wynosić wysoko, ale także zniszczyć.
REKLAMA
W rozmowie także o muzie Jerzego Tchórzewskiego, a także o autentyzmie w sztuce. "Kwadraturę kultury" prowadziła Monika Małkowska.
***
Data emisji: 10.12.19
Godzina emisji: 23.25
Polskie Radio 24, nck.pl/ mbl
REKLAMA