X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Kwadratura kultury". Gdzie zatraciliśmy wyjątkowość świąt Bożego Narodzenia?

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 07:57
- Kiedyś wigilijne spotkanie było wyjątkowe, święta były wyjątkowe. Dziś do supermarketu możemy iść każdego dnia, każdego dnia możemy sobie kupić potrawy z całego świata. Gdzieś ta wyjątkowość zniknęła - mówił w Polskim Radiu 24 psycholog Jacek Gientka.
Audio
  • Jacek Gientka o zatraceniu świątecznych tradycji i symboli ("Kwadratura kultury" / PR24)
Wigilia. Zdjęcie ilustracyjne
Wigilia. Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com / MNStudio

Święta Bożego Narodzenia, zwłaszcza w polskiej kulturze, przesycone są symbolami i tradycjami. Na każdym kroku, w każdym geście, zachowaniu, w ubiorze stołu świątecznego i wystroju mieszkania znajdują się pewne symbole, które wywodzą się z tradycji naszych przodków.

boże narodzenie sztuka malarstwo kultura free shut 1200.jpg
Miklaszewska o kolędzie "Uciekali": pokazuje kondycję ludzkiego życia

Dziś jednak wiele z nich jest pustych, straciły dla nas znaczenie i nawet nie wiemy, skąd się wzięły. Co oznaczają symbole bożonarodzeniowe i co się stało z naszą tradycją? O tym w Polskim Radiu 24 mówił Jacek Gientka.

Co nam odebrało radość ze świąt?

Na samym początku rozmowy zwrócono uwagę na to, że dziś świętowanie jest bardzo spłycone, symbole nie mają już swoich znaczeń, a od tradycji się odchodzi. Co takiego się stało?

- Chyba cywilizacja. Kiedyś wigilijne spotkanie było wyjątkowe, święta były wyjątkowe. Nawet jeśli nie było religijnego podłoża tego spotkania, to jednak było to bardzo wyjątkowe, bo staraliśmy się, żeby stół był inaczej zaopatrzony, żebyśmy byli odświętnie ubrani - mówił psycholog.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Tradycyjna wigilia w USA? Sprawdź jak Polacy świętują za granicą

Jacek Gientka zauważył, że dziś sytuacja jest odmienna, bo mamy hipermarkety, które w każdej chwili mogą nas zaopatrzyć we wszelkie dobra, przez co zatraca się tą wyjątkowość wynikającą ze specjalnych przygotowań specjalnych potraw świątecznych w specjalnym czasie.

- Do supermarketu możemy iść każdego dnia, każdego dnia możemy sobie kupić potrawy z całego świata, spotkać się na mieście, jak tylko zechcemy. Gdzieś ta wyjątkowość zniknęła - podkreślił gość PR24.

Czy "wigilia" firmowa w ogóle jest wigilią?

Jacek Gientka został także zapytany o to, czy świętowania Bożego Narodzenia nie zabijają również coraz liczniejsze "wigilie", które są organizowane w pracy, wśród znajomych, w organizacjach i instytucjach. - Jesteśmy zmęczeni, znudzeni tym ciągłym świętowaniem - skomentował to psycholog.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Świętujemy Boże Narodzenie. Pierwsze uroczystości już w IV wieku

Podkreślił jednak, że wiele zależy od samego towarzystwa. - Są okoliczności, kiedy spotykamy się, bo musimy, są te słynne całusy w powietrze albo tekst bardzo popularny "teraz jest sezon grypowy, więc nie składajmy sobie życzeń" i wszystko załatwione - mówił gość Polskiego Radia 24.

- Ale bywają też takie spotkania, gdzie ludzie naprawdę szczerze chcą się ze sobą spotkać, chcą ze sobą porozmawiać, złożyć sobie życzenia, celebrują też przynoszenie produktów. Wygląda to naprawdę rodzinnie - podkreślił Jacek Gientka.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Kwadratura kultury"
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: Jacek Gientka (psycholog, psychoterapeuta)
Data emisji: 24.12.2019
Godzina emisji: 23.36

PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom" łączy w dzieleniu się dobrem

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2019 08:15
"Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom" już po raz 26. łączy przy stole wigilijnym najpierw dwie, a potem trzy organizacje charytatywne Kościołów Chrześcijańskich: katolicką Caritas Polska, prawosławny Eleos i ewangelicką Diakonię. W Polskim Radiu 24 o wydarzeniu opowiadają przedstawiciele wszystkich organizacji: Maurycy Pieńkowski - Caritas Polska, ks.Tomasz Stempa - Eleos i Wanda Falk - Diakonia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boże Narodzenie pierwszych chrześcijan

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 06:00
Dla pierwszych chrześcijan liczył się tylko fakt, że Bóg stał się człowiekiem. Nie przywiązywali oni większej wagi ani do miejsca ani do daty Jego przyjścia na świat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Stanisław Gądecki: Boże Narodzenie to ponowienie nadziei

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 07:34
Abp Stanisław Gądecki zaznacza, że święta Bożego Narodzenia niosą radość i nadzieję. Z tej okazji przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przekazał życzenia słuchaczom Polskiego Radia.
rozwiń zwiń