X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Kwadratura kultury" o duchu Tadeusza Kantora z okazji 105. rocznicy urodzin

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 00:02
Dr Lech Stangret, kurator Galerii Foksal i były aktor Teatru Cricot 2 prowadzonego przez Tadeusza Kantora, wspominał wielkiego reżysera i jego działalność artystyczną.
Audio
  • 11.02.2020 (Polskie Radio 24 / Kwadratura kultury)
Tadeusz Kantor podczas próby spektaklu pt. Wielopole, wielopole... Teatr Cricot 2
Tadeusz Kantor podczas próby spektaklu pt. "Wielopole, wielopole..." Teatr Cricot 2Foto: PAP/Jerzy Ochoński

Tadeusz Kantor obchodziłby w kwietniu tego roku 105 urodziny. Swoją karierę zakończył spektaklem "Dziś są moje urodziny". Zmarł nagle po skończeniu próby spektaklu w grudniu 1990 w Krakowie.

Dr. Stangreta oprócz sztuki łączyły z Tadeuszem Kantorem także relacje rodzinne - jest bratankiem Marii Stangret-Kantor, żony reżysera.

Gość audycji brał udział w próbach do spektakli "Wielopole, Wielopole" (1980), "Niech sczezną artyści" (1985), "Nigdy tu już nie powrócę" (1988) i "Dziś są moje urodziny" (1991).

Wspominał, że Kantor był nie tylko reżyserem w teatrze, ale także swego rodzaju menedżerem. Nie posiadał przy tym asystenta, nad czym ubolewał.

Historyk sztuki dodał, że Teatr Cricot 2 formalnie nie istniał, był bardziej oparty na doraźnych składach aktorskich dobieranych do konkretnych spektakli.

Rozmawiano również o typach aktorów, których Kantor wyróżniał i o ciekawostkach związanych z jego pracą np. o kelnerach w przestawieniu, którzy nie wiedzieli, że grają.

Zapraszamy do wysłuchania całości audycji.

***

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: dr Lech Stangret (historyk sztuki)

Data emisji: 11.02.2020

Godzina emisji: 23.35

PR24/st

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kwadratura kultury". Wystawa prac Władysława Hasiora w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 07:01
- Chcieliśmy od dawna pokazać Hasiora, ma on w sobie jakąś niewiarygodną teatralność, to miejsce, Opera Narodowa, jest dla niego wręcz stworzone – mówił o wystawie Marcin Fedisz, kierownik literacki Teatru Wielkiego Opery Narodowej, kustosz w Galerii Opera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kwadratura kultury" Sztuka dwudziestolecia. Formy i konteksty

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 23:55
Pierwszy tom serii "20 lat XX wieku" wydanej przez Narodowe Centrum Kultury to tuzin zbeletryzowanych opowieści o 12 dziełach sztuki i obiektach rękodzieła czy sztuki stosowanej, powstałych w Polsce w latach 1923 – 1939. O tym, jak zainteresować młodych ludzi sztuką, historią, przeszłością naszego kraju mówiła w Polskim Radiu 24 dr Katarzyna Nowakowska-Sito, historyk sztuki z Muzeum Historii Polski, specjalistka od sztuki międzywojnia, autorka publikacji.  
rozwiń zwiń