Prymas Tysiąclecia nieznany. Dr Ewa Czaczkowska o swojej najnowszej książce
O tym, co z nauczania i tekstów Prymasa Tysiąclecia mogłoby być dla nas dzisiaj pomocne w czasie izolacji związanej z epidemią, ale także o zmieniającej się, wyjątkowej roli kobiet w kościele opowiadała w audycji dr Ewa Czaczkowska, publicystka, wykładowca Uniwersytetu im. Stefana Wyszyńskiego, autorka wielu książek, w tym najnowszej - "Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość".
2020-04-28, 23:59
Posłuchaj
W czerwcu br. miała odbyć się beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego. Z uwagi na sytuację epidemiczną uroczystość została zawieszona - o czym poinformował metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz. W przyszłym roku będziemy obchodzić 120-lecie urodzin prymasa Stefana Wyszyńskiego i 40-lecie jego śmierci.
Beatyfikację Prymasa Tysiąclecia oraz rocznice z nim związane wyprzedza książka dr Ewy Czaczkowskiej "Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość", która swoją premierę będzie miała 6 maja. Autorka opowiedziała, dlaczego po raz trzeci mierzy się z postacią kardynała Wyszyńskiego.
- Ta książka jest inna - to nie jest książka biograficzna. (...) Staram się poprzez różnego rodzaju wydarzenia pokazać jego sylwetkę duchową - przyznała dr Ewa Czaczkowska.
Samotność izolacji
Stefan Wyszyński w latach 1953-56 był przymusowo internowany. Zdaniem autorki jego teksty mogą być dla nas natchnieniem w czasie izolacji związanej z epidemią.
REKLAMA
- Dużo nam może poprzez swoje doświadczenie i (...) teksty powiedzieć, jak przeżywać taki czas - stwierdziła. - Jego sposobem na ten czas była po pierwsze wiara i jej pogłębienie w tym sensie, że zawierzył całego siebie Bogu i Maryi. (...) Ten akt spowodował, że przestał się bać - dodała dr Ewa Czaczkowska. Wspomniała też o ważnej roli modlitwy, także tej za nieprzyjaciół, co wynikało z "dekalogu religijno-społecznego" Prymasa Tysiąclecia.
Publicystka zdradziła również, jaka jej zdaniem postawa zaważyła na decyzji o jego beatyfikacji.
Rola kobiet
Dr Ewa Czaczkowska wspomniała o niezwykle ważnej roli kobiet w życiu kard. Wyszyńskiego, począwszy od jego przedwcześnie zmarłej matki.
- Stosunek prymasa do kobiet, jak na ówczesne czasy, był nowatorski. (...) Jeszcze przed II Soborem Watykańskim mówił księżom o tym, że należy uszanować prawo kobiet do awansu społecznego (...) i należy wykorzystać w życiu Kościoła ich potencjał i inną wrażliwość duchową - przypomniała.
REKLAMA
Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.
***
Audycja: "Kwadratura kultury"
Prowadzący: Monika Małkowska
Gość: dr Ewa Czaczkowska (UKSW)
Data emisji: 28.04.2020
REKLAMA
Godzina emisji: 23.39
PR24/st
REKLAMA