"Kwadratura kultury". 40 lat kulturalnej oazy wolności

Gościem audycji była Elżbieta Zawistowska, która opowiadała o wystawach ruchów niezależnych twórców lat 80. XX wieku.

2020-07-14, 23:59

"Kwadratura kultury". 40 lat kulturalnej oazy wolności
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/Cpifbg13

Lata 80. XX wieku w Polsce to dekada stanu wojennego i jego konsekwencji, co w sztuce odzwierciedliło się silnym ruchem podziemnym.

W 2020 roku, w 40. rocznicę powstania NSZZ "Solidarność", w ruinach gliwickiego Teatru Victoria otwarta została wystawa "Oazy wolności. Niezależny ruch wystawienniczy w latach 80." Kuratorem jest Tadeusz Boruta, malarz i filozof, także aktywny uczestnik ruchu kultury niezależnej. Pokaz został zorganizowany przez Muzeum w Gliwicach, zaaranżowany w surowych wnętrzach teatru, którego budynek został spalony w 1945 r. przez Armię Radziecką i otwarty ponownie w 1996. Wystawa została w nim rozmieszczona w podobny "roboczy" sposób, na rusztowaniach, jak to miało miejsce w latach 80.

Setka dzieł autorstwa 40 artystów przywołuje tamte czasy. Ówczesne wystawy miały charakterystyczną atmosferę dzięki organizowaniu ich w kościołach i prywatnych pracowniach. Szczególnym wydarzeniem był interdyscyplinarny "festiwal" zrealizowany w niedokończonym kościele przy Żytniej. Powstała wtedy nowa wspólnota, która miała tłumy odbiorców, wcześniej z rzadka uczestniczących w kulturze.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

Posłuchaj

Elzbieta Zawistowska o wystawie „Oazy wolności. Niezależny ruch wystawienniczy w latach 80.” ("Kwadratura kultury"/Polskie Radio 24) 23:44
+
Dodaj do playlisty

 


***

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadząca: Monika Małkowska

Gość: Elżbieta Zawistowska (historyk sztuki)

Data emisji: 14.07.2020

REKLAMA

Godzina emisji: 23.35

PR24/st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej