"Kwadratura kultury". Muzeum Narodowe w Krakowie pracuje nad nowym projektem
- Od roku intensywnie wszyscy pracujemy nad tym, by - kiedy zmieni się ta rzeczywistość - zacząć normalnie funkcjonować. Mamy nadzieję, że te nasze plany, jeśli chodzi o wystawy i zamierzenia, będą dwukrotnie bogatsze niż w ubiegłym roku. Dotyczy to m.in. wydawnictw, które będą zrealizowane - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24, Katarzyna Bik, historyk sztuki, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Krakowie.
2021-01-28, 09:20
Posłuchaj
Jak pandemia odbiła się na funkcjonowaniu instytucji kultury?
- Najbardziej w pandemii zabolał brak widzów i oczywiście straty finansowe. Straty były dość znaczne, ponieważ ubyło nam widzów, a zatem spadły wpływy z biletów. Z ponad miliona gości zostało ok. 300 tysięcy. To była dla nas także strata mentalna. To zawsze jest smutny widok, kiedy w muzeum od 140 lat pełnym gości, okazuje się, że nie dość, że jest ich mniej, to jeszcze świadomie - ze względu na ich bezpieczeństwo - musimy ograniczać te wizyty. W tej chwili czuwamy i pracujemy nad tym, aby ten rok, kiedy - mamy nadzieję - się zaszczepimy i otworzymy, będzie lepszy dla muzeum - powiedziała Katarzyna Bik.
Powiązany Artykuł
"Widzi mi się trip". Pierwsza polska kobieca ekipa w "Mongol Rally"
Rzecznik MNK mówiła m.in. o jego dalszych planach. - Docelowo marzeniem muzeum jest stworzenie muzeum architektury i designu w dawnym hotelu Cracovia. Gromadzimy kolekcję, pracujemy nad tym, aby ten budynek przysposobić. Oczywiście jest to jakby część dalekosiężnego planu. Tak naprawdę chodzi o to, aby odratować gmach główny, który jest ostatnim nieodremontowanym oddziałem z zasobów Muzeum Narodowego w Krakowie. Jest w bardzo poważnym, zagrożonym stanie. Aby móc rozpocząć ten remont trzeba wyprowadzić te 300 osób i magazyny, które znajdują się w gmachu głównym. Tym miejscem czasowym byłby właśnie hotel Cracovia. Na tym skupia się uwaga dyrekcji i na sposobie poszukiwania funduszy na adaptację tego budynku - zaznaczyła.
Już niedługo ruszy kolejny projekt. - Pojawił się wspaniały pomysł, aby w kamienicy Szołajskich na pierwszym i drugim piętrz zrobić taki eksperyment, czyli galerie stałe. Jedna poświęcona będzie designowi, a druga architekturze. Będzie to rodzaj sprawdzianu tego przyszłego muzeum. Na pewno bardzo ciekawego. Niestety w Polsce brakuje takich placówek. Co ciekawe, żyjemy w tym otoczeniu, żyjemy w architekturze, docelowo marzy nam się, by ten świat był piękny, uporządkowany, a w naszym kraju nie ma takich galerii, ani muzeów, z wyjątkiem Muzeum Architektury we Wrocławiu - podsumowała gość audycji.
REKLAMA
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Kwadratura kultury"
REKLAMA
Prowadziła: Monika Małkowska
Gość: Katarzyna Bik
Data emisji: 26.01.2021
Godz. emisji: 23.35
REKLAMA
kmp
REKLAMA