13 grudnia w pogańskiej tradycji był dniem narodzin słońca i światła. W przeszłości w tym dniu w całej Europie odbywały się uroczystości powitania słońca i nowego słonecznego roku, mające swe korzenie w kulcie solarnym i związanych z nim obrzędach. Ich ślady zachowały się dotychczas w krajach skandynawskich.
Święta Łucja – Rzymianka, urodzona w 307 roku, była chrześcijanką i męczennicą, straconą za wiarę – przebito ją mieczem w czasach cesarza Dioklecjana. W Kościele wspominana 13 grudnia jest patronką dziewic i ociemniałych. Kult św. Łucji rozwinął się w Europie po 1204 roku, kiedy to relikwie świętej przywiezione zostały do Wenecji.
Jak Szwedzi fetują wydarzenie sprzed mniej więcej tysiąca ośmiuset lat? Jakie kulinarne obyczaje z tym się wiążą?
21:37 PR24_mp3 2021_12_14-23-36-31.mp3 Magdalena Tomaszewska-Bolałek o świątecznych zwyczajach w Szwecji ("Kwadratura kultury")
W audycji ponadto o tym, czym charakteryzuje się styl życia w Szwecji? Jakie udogodnienia gospodarskie i kiedy wprowadzono do skandynawskich domów?
I wreszcie zagadka, kto wskaże, jakie elementy łączą design szwedzki z japońskim? W jakich obszarach życia i bycia spotykają się zamiłowania Japończyków i Szwedów?
Więcej o szwedzkich zwyczajach i tradycjach w pierwszej części audycji.
Zapraszamy do wysłuchania.
***
Audycja: "Kwadratura kultury"
Prowadzący: Monika Małkowska
Gość: Magdalena Tomaszewska-Bolałek
Data emisji: 15.12.2021
Godzina: 23:35