more_horiz

"Kwadratura kultury". Świąteczne zwyczaje w Szwecji

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 13:23
Dzień 13 grudnia nam, Polakom, kojarzy się źle, ale w Szwecji to dzień oczekiwany i radośnie celebrowany od najwcześniejszych godzin porannych. Od stuleci kultywowane są tam rytuały związane z historią świętej Łucji, męczennicy, która przysięgła zachować dziewictwo w zamian za uleczenie chorej matki. O świątecznych szwedzkich zwyczajach mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Tomaszewska-Bolałek, orientalistka, kulturoznawczyni, badaczka kultury kulinarnej i historii żywienia.
Dzień Świętej Łucji  święto światła obchodzone 13 grudnia w Szwecji na pamiątkę jego patronki św. Łucji z Syrakuz.
Dzień Świętej Łucji – święto światła obchodzone 13 grudnia w Szwecji na pamiątkę jego patronki św. Łucji z Syrakuz.Foto: shutterstock.com

13 grudnia w pogańskiej tradycji był dniem narodzin słońca i światła. W przeszłości w tym dniu w całej Europie odbywały się uroczystości powitania słońca i nowego słonecznego roku, mające swe korzenie w kulcie solarnym i związanych z nim obrzędach. Ich ślady zachowały się dotychczas w krajach skandynawskich.

Święta Łucja – Rzymianka, urodzona w 307 roku, była chrześcijanką i męczennicą, straconą za wiarę – przebito ją mieczem w czasach cesarza Dioklecjana. W Kościele wspominana 13 grudnia jest patronką dziewic i ociemniałych. Kult św. Łucji rozwinął się w Europie po 1204 roku, kiedy to relikwie świętej przywiezione zostały do Wenecji.

Jak Szwedzi fetują wydarzenie sprzed mniej więcej tysiąca ośmiuset lat? Jakie kulinarne obyczaje z tym się wiążą?

Posłuchaj
21:37 PR24_mp3 2021_12_14-23-36-31.mp3 Magdalena Tomaszewska-Bolałek o świątecznych zwyczajach w Szwecji ("Kwadratura kultury")

W audycji ponadto o tym, czym charakteryzuje się styl życia w Szwecji? Jakie udogodnienia gospodarskie i kiedy wprowadzono do skandynawskich domów?

I wreszcie zagadka, kto wskaże, jakie elementy łączą design szwedzki z japońskim? W jakich obszarach życia i bycia spotykają się zamiłowania Japończyków i Szwedów?

Więcej o szwedzkich zwyczajach i tradycjach w pierwszej części audycji

Zapraszamy do wysłuchania.

***

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Data emisji: 15.12.2021

Godzina: 23:35

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem