Ryszard Gieryszewski - "Epitafium"
Był czas, kiedy polska grafika święciła triumfy na świecie. Do najważniejszych postaci, wyłamujących się z graficznej tradycji, należał Ryszard Gieryszewski. Nie zależało mu na apanażach, pozostawał w cieniu. Zmarł w październiku 2021, w wieku 75 lat. Gościem Polskiego Radia 24 był Wiktor Komorowski, historyk sztuki.
2024-03-19, 14:45
Gieryszewski eksperymentował, używał nietypowych materiałów i technik, jak choćby folia aluminiowa czy suchy tłok, czyli nie tyle grafika, co relief. Ale gdzie Gieryszewski miał szansę eksperymentować? Co inspirowało jego abstrakcje? Gdzie to się odbywało? Otóż w… suszarni. W bloku za Żelazną Bramą.
Przegląd dorobku (pt. „Epitafium”) prezentowane jest w Domu Artysty Plastyka do 23.03.
Posłuchaj
Ryszard Gieryszewski urodził się 16 października 1936 roku w Warszawie. W latach 1959 – 1964 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach profesorów Aleksandra Kobzdeja (malarstwo) i Andrzeja Rudzińskiego (grafika). Dyplom obronił w 1964 roku. Był członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON (Societe Internationale des Graveures sur Bois) w Szwajcarii. W swoim dorobku ma 38 wystaw indywidualnych oraz uczestnictwo w ponad stu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Za prace malarskie i graficzne otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Prace Ryszarda Gieryszewskiego znajdują się w muzeach w kraju i za granicą. Zmarł 2 grudnia 2021 roku w Warszawie.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy
* * *
Audycja: Kwadratura kultury
Prowadzący: Monika Małkowska
Gość: Wiktor Komorowski (historyk sztuki)
REKLAMA
Data emisji: 18.03.2024
Godzina: 23.35
PR24/ka
REKLAMA