more_horiz

Festiwale – popularyzacja kultury czy namiastka społecznej integracji?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 08:00
Z każdym rokiem przybywa wydarzeń, które zwykło się nazywac festiwalami. Jedne dostają potężne dotacje ministerialne, inne robione są skromne, prywatnymi siłami. Czemu służy „festiwalowanie”? Czy takie spiętrzenie imprez kulturalnych ma sens i kto ma szansę z nich skorzystać? Gośćmi audycji Kwadratura Kultury byli: wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka, Anna Król - organizatorka BigBookFestival oraz Michał Burszta, organizator festiwali.
Audio
  • 16.10.17 Jakie formy festiwali naprawdę służą propagowaniu kultury?
Zjawisko festiwalowania rozkręciło się w Polsce w przyspieszonym tempie.
Zjawisko „festiwalowania” rozkręciło się w Polsce w przyspieszonym tempie.Foto: Pixabay.com/Public Domain

Zdaniem Wandy Zwinogrodzkiej trend organizowania imprez kulturalnych jest ogólnoeuropejski. - Encyklopedia Teatru Polskiego podaje, że teatralnych festiwalu funkcjonuje w Europie około 3 tys. Trudno jednak dokładnie określić czym dokładnie jest festiwal – powiedziała wiceminister kultury.

Anna Król zaznaczyła przy tym, że słowo to stało się modne, jednak w ostatnich latach straciło przez to swoją wartość. - Różne wydarzenia z eventów czy przeglądów stały się teraz festiwalami, dzięki czemu zyskały zainteresowanie mediów i finansowanie – podkreśliła gość audycji i dodała, że to co, nadaje festiwalowi znaczenie, to charakter tego wydarzenia. - Uczestnictwo w nich powinno być chęcią przynależności do jakiejś grupy. To nie tylko obejrzenie wielu filmów czy spektakli, ale spotkanie się z ludźmi, którzy myślą podobnie – stwierdziła Anna Król.

Tymczasem zdarzają się, że różne wydarzenia o podobnym charakterze, które są nie tylko organizowane w bliskich terminach i odległych od siebie miejscowościach, ale odbywają się nawet w tym samym czasie. Często komplikuje to plany osobom, które chciałby w nich uczestniczyć. Jak zauważył Michał Burszta, nie ma centralnej instytucji, gdzie organizatorzy mogliby się wymieniać informacjami o wydarzeniach kulturalnych. – W ostatnich latach namnożyło się jednak przede wszystkim festiwali o charakterze filmowym – dodał animator kultury.


Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Monika Małkowska.

Polskie Radio 24/kawa

Kwadratura kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 16.10.2017

Godzina emisji: 22:15

Zobacz także

Zobacz także