more_horiz

Komiksy McClouda. Holcman: wymagają od czytelnika szeroko otwartej głowy

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 10:25
- McCloud porusza rozmaite tematy, od mistrzów kina przez awangardę malarską i literaturę - mówił w Polskim Radiu 24 Szymon Holcman, znawca komiksu, wydawca komiksów (Marginesy i Kultura Gniewu).
Komiksy McClouda. Holcman: wymagają od czytelnika szeroko otwartej głowy
Komiksy McClouda. Holcman: wymagają od czytelnika szeroko otwartej głowyFoto: durantelallerar/Shutterstock.com

Tworzenie to poważna sprawa. Odpowiedzialna. Nawet jeśli powołuje się, czy raczej wywołuje z nicości byty fikcyjne i nadaje się im wyobrażone cechy, życiorysy, przygody. Tak jest z każdą fabułą, a gdy do narracji dołącza wizja, odpowiedzialność (i trudność) jest tym większa. Tak jest w przypadku komiksu, który w Polsce długo był traktowany jako rozrywka dla młodych ludzi, ale w ostatnich dwóch dekadach osiągnął rangę sztuki wysokiej.

"Może nas oszołomić"

Do takiej z pewnością zalicza się niedawno wydany tom "Stworzyć komiks" Scotta McClouda. To część unikatowego komiksowego wykładu sprzed prawie 20 lat "Zrozumieć komiks" tego samego autora. - W dziele McClouda jest tak dużo, że przy pierwszym kontakcie z nim może nas oszołomić, a nawet odepchnąć ze względu na mnogość tematów, wymagają one bowiem od czytelnika szeroko otwartej głowy - powiedział gość PR24.

Erudycyjny tekst i błyskotliwe rysunki to nie jedyne zalety tej publikacji. To także refleksja nad naszą psychiką, reakcjami emocjonalnymi, ruchowymi i mimicznymi na bodźce z zewnątrz oraz zachowania bliźnich. Pytanie, jak stworzyć człowieka na papierze, jest również kwestią dotyczącą nas samych.

- Scott McCloud pokazuje, że znajomość i świadomość podstaw jest kluczowa, bo pozwala na świadomy wybór twórczy, czyli na to, co chcemy opowiedzieć i w jaki sposób chcemy to zrobić, to nierozerwalne rzeczy związane ze sobą. McCloud porusza rozmaite tematy, od mistrzów kina przez awangardę malarską i literaturę - wyjaśnił Szymon Holcman.


Posłuchaj
22:47 _PR24_AAC 2022_02_15-23-35-51.mp3 Komiksy S. McClouda. Sz. Holcman: wymagają od czytelnika szeroko otwartej głowy ("Kwadratura kultury")

***

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: Szymon Holcman (znawca komiksu, wydawca komiksów: Marginesy i Kultura Gniewu)

Data emisji: 15.02.2022

Godzina: 23:35

Zobacz także

Zobacz także