more_horiz

"Na początku zupełnie minął się z planami życiowymi". Katarzyna Haber o Andrzeju Strumille

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 10:43
- Trafiając pod skrzydła Strzemińskiego mija się zupełnie ze swoimi planami życiowymi, ze swoimi koncepcjami i z tym, co lubi najbardziej - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Haber, historyk sztuki, kuratorka wystawy "Mandele" w Kordegardzie.
Katarzyna Haber: Andrzej Strumiłło trafiając pod skrzydła Strzemińskiego minął się zupełnie ze swoimi planami życiowymi, ze swoimi koncepcjami i z tym, co lubił najbardziej.
Katarzyna Haber: Andrzej Strumiłło trafiając pod skrzydła Strzemińskiego minął się zupełnie ze swoimi planami życiowymi, ze swoimi koncepcjami i z tym, co lubił najbardziej.Foto: PAP/Artur Reszko

Są ludzie, którym dane było poznać różne światy, epoki, kultury oraz zrobić z tego artystyczny użytek. W twórczości zmarłego dwa lata temu Andrzeja Strumiłły wyraźne są inspiracje Azją, gdzie podróżował wielokrotnie, od lat 50. XX wieku, niemal do końca życia.

W najbliższy weekend w warszawskim Muzeum Azji i Pacyfiku zostanie otwarta nowa stała wystawa "Podróże na wschód". Niejako preludium do tej prezentacji - to czynna od niedawna w Kordegardzie wystawa "Mandale" Andrzeja Strumiłły. O tym artyście, któremu dane było długie życie (1927 – 2020) i wiele talentów (m.in. zajmował się malarstwem, grafiką, scenografią, nauczaniem, poezją, kolekcjonerstwem, podróżowaniem, odkrywaniem i dokumentowaniem odległych kultur) opowie kuratorka pokazu w Kordegardzie.

"Ciekawa historia"

Jak powiedziała, "ze Strumiłłą jest taka ciekawa historia, że on miał zmienioną datę urodzenia". - Matka podawała datę 1928 jako rok urodzenia, a tymczasem faktycznie urodził się w 1927 roku - wskazała. Wyjaśniła, że "chodziło o to, że urodził się na Wileńszczyźnie, okupację spędził u dziadków na Białorusi i chodził tam do białoruskiej szkoły". - Żeby nie zostać wcielonym do wojska musiał zostać odmłodzony - wytłumaczyła. 

W 1945 roku przyjeżdża z matką i siostrą do Lublina, a stamtąd jedzie do Łodzi do Strzemińskiego, co później okazało się raczej pomyłką, bo jako młody chłopak był zafascynowany Matejką i Grottgerem. - Trafiając pod skrzydła Strzemińskiego mija się zupełnie ze swoimi planami życiowymi, ze swoimi koncepcjami i z tym, co lubi najbardziej - powiedziała.

Więcej o życiu i twórczości Andrzeja Strumiłły, a także o poświęconej mu wystawie w nagraniu.

Posłuchaj
23:21 Kwadratura Kultury.mp3 Katarzyna Haber: Andrzej Strumiłło na początku zupełnie minął się ze swoimi planami życiowymi (Polskie Radio 24)

***

Audycja: Kwadratura kultury

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: Katarzyna Haber, historyk sztuki, kuratorka wystawy "Mandele" w Kordegardzie

Data emisji: 21.06.2022

Godzina: 23.35

jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem