more_horiz

"Dla uczestników to swoista nagroda". Prof. Szreder o warsztatach grupy "Orfeusz" w Spale

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 09:36
- Każdy z uczestników tego wydarzenia szuka tam wyrażenia swojej maleńkiej, kształtującej się osobowości. Jednocześnie szukają również swoich bratnich dusz - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Maria Szreder (muzyk, kompozytor, animatorka ruchu muzycznego na Mokotowie).
Prof. Maria Szreder o warsztatach musicalowych grupy Orfeusza w Spale: dla tych dzieci to swoista nagroda
Prof. Maria Szreder o warsztatach musicalowych grupy "Orfeusza" w Spale: dla tych dzieci to swoista nagroda Foto: sdk.waw.pl

W drugiej połowie sierpnia w Spale odbywają się warsztaty musicalowe grupy "Orfeusz", które zainicjowała i współprowadzi prof. Maria Szreder. I to właśnie one były tematem audycji "Kwadratura kultury"

- W tym wydarzeniu biorą udział młodzi artyści. Są to dzieci w wieku od 7 do 13 lat, czyli dzieci ze szkoły podstawowej - przekazała prof. Maria Szreder. 

Dodała, że "każdy z nich szuka tam wyrażenia swojej maleńkiej, kształtującej się osobowości". - Jednocześnie szukają również swoich bratnich dusz - powiedziała gość PR24. 

Podkreśliła, że uczestnicy musicalowych warsztatów bardzo cenią sobie swoje towarzystwo, ponieważ razem czują się bezpiecznie.

- Można powiedzieć, że te dzieci przez cały rok na ten wyjazd pracują. Jest to dla nich swoista nagroda za ciężką pracę - dodała. 

Pierwsze chwile życia 

Zauważyła również, że już od pierwszych chwil życia dziecko reaguje na muzykę. - Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, kiedy widzi ono źródło dźwięku, czyli jeżeli na przykład śpiewa lub gra mama, tata, babcia - wyjaśniła prof. Maria Szreder. 

Natomiast słabiej docierają dźwięki, których dziecko nie widzi, nie może zlokalizować. Dzieje się tak, ponieważ dziecko uczy się wtedy tak jakby separowania się od tego dźwięku. Powiązane jest to z tym, że nie wiąże się on z nikim istotnym z jego otoczenia - podkreśliła gość PR24. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:35 PR24_AAC 2022_08_16-23-35-46.mp3 Prof. Maria Szreder o warsztatach musicalowych grupy "Orfeusz" w Spale: dla tych dzieci to swoista nagroda (Kwadratura kultury/Polskie Radio 24)

***

Audycja: Kwadratura kultury

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: prof. Maria Szreder (muzyk, kompozytor, animatorka ruchu muzycznego na Mokotowie)

Data emisji: 16.08.2022

Godzina: 23:35

nj

Zobacz także

Zobacz także