more_horiz

"Do mogiły wstawiane były pnie drzew w kształcie krzyża". Maśluszczak o obchodach dnia Wszystkich Świętych

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 09:58
Gościem Polskiego Radia 24 był Franciszek Maśluszczak (malarz, rysownik, ilustrator), który w audycji "Kwadratura kultury" mówił o swoich rodzinnych stronach oraz o tym, jak obchodzony jest tam dzień Wszystkich Świętych. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/udmurd

Franciszek Maśluszczak ma rzadki dar zachowywania równowagi między sztuką a życiem - co wydaje się proste, lecz wcale nie jest łatwe.

Twórczość często oddziela artystów od rodziny i znajomych - a w przypadku Maśluszczaka jest inaczej. Poprzez obrazy i rysunki ma kontakt z tym, co dawno minione, jak i z rzeczywistością dziejącą się współcześnie obok niego. Malując, na swój sposób oddaje hołd także tym, których już nie ma wśród nas.

W ostatnich latach, czując potrzebę przywołania przeszłości, Franciszek odbywa wraz z żoną Basią podróże sentymentalne po okolicach, które poznawał w dzieciństwie i w dniu Uroczystości Wszystkich Świętych w audycji "Kwadratura kultury" podzielił się tymi doświadczeniami ze słuchaczami Polskiego Radia 24. 

"Był to Chrystus frasobliwy"

- Na Zamojszczyźnie - stamtąd pochodzę - były nagrobki ziemne, a do mogiły wstawiane były olbrzymie pnie z dębu. Były one w kształcie krzyża. W tym drewnie wydrążona była kapliczka, w której stawiano Chrystusa. Był to Chrystus frasobliwy, Chrystus, który się martwi, który myśli. To nie był Chrystus ukrzyżowany. Był to Chrystus żyjący, przywołujący na myśl życie - mówił Franciszek Maśluszczak. 

Dodał, że na ziemnych nagrobkach układano przepięknie kolorowe owoce. - Były to róże, śnieguliczki, tarnina, orzechy włoskie, orzechy laskowe. Układano z tego różne kompozycje - opowiadał gość PR24. - Układano także świece, ale były one specyficzne - zaznaczył rysownik. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:14 PR24 2022_11_01-23-37-55.mp3 Franciszek Maśluszczak o Uroczystości Wszystkich Świętych (Kwadratura kultury/Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Kwadratura kultury

Prowadzi: Monika Małkowska

Gość: Franciszek Maśluszczak (malarz, rysownik, ilustrator)

Data emisji: 01.11.2022

Godzina emisji: 23.37

nj/pp/kor

Zobacz także

Zobacz także