more_horiz

"Kwadratura kultury". Drugi cud nad Wisłą - odbudowa Warszawy po II wojnie światowej

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2023 09:35
Warszawa miała przestać istnieć z woli Rzeszy Niemieckiej, powstała jednak z ruin. O niezwykłym wysiłku odbudowy miasta po wojnie Monika Małkowska rozmawiała z redaktorem Krzysztofem Zwolińskim, autor filmów dokumentalnych (Tygodnik TVP).
Pozyskiwanie cegieł z gruzu
Pozyskiwanie cegieł z gruzuFoto: fb.com/muzeum.warszawy

Warszawa powstała z gruzów. Dosłownie - gruz był podstawowym materiałem budowlanym, a praca w ruinach codziennością. Odbudowa była procesem złożonym, wymagającym ogromnych nakładów pracy i czasu. Wpłynęła nie tylko na architekturę miasta, lecz także na jego krajobraz przestrzenny. Miała także wpływ na ożywiające się relacje społeczne i ekonomiczne.

- Warszawa najbardziej ucierpiała, gdy nie było już w niej walk, to było celowe działania Niemców (….). Już na długo przed Powstaniem Warszawskim mówiono, że Warszawę trzeba zniszczyć, ponieważ przeszkadza, stanowi centrum oporu, centrum działalności kulturalnej narodu. Okazja do tego przyszła w czasie powstania - przypominał Krzysztof Zwoliński

Wystawa "Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949" w Muzeum Warszawy jest nowym spojrzeniem na mit odradzającej się po wojnie stolicy i jedną z najciekawszych kart jej historii.

Wystawa jest czynna do 3 września. 

Posłuchaj
22:42 PR24 2023_08_15-23-35-17.mp3 Krzysztof Zwoliński o odbudowie Warszawy (Polskie Radio 24 / Kwadratura kultury)

Zobacz także:

Zapraszamy do wysłuchania.

* * *

Audycja: Kwadratura kultury

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: Krzysztof Zwoliński

Data emisji: 15.08.2023

Godzina: 23.35

Zobacz także

Zobacz także