Znaczenie ogrodów zoologicznych. "To enklawy"
W ostatnich miesiącach głośno było o poznańskim ogrodzie zoologicznym, do którego trafiły m.in. niedźwiedzie wykorzystywane w cyrku i lisy pochodzące z fermy futrzarskiej. Czy zwierzęta powinny trafić do ZOO? W audycji Poznajmy się, czyli między nami zwierzętami prof. Tadeusz Kaleta ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego ZOO mówili o roli ogrodów zoologicznych.
2017-01-07, 16:33
Posłuchaj
Jak oceniał na naszej antenie Andrzej Kruszewicz, niedźwiedzie i lisy, które niedawno trafiły do poznańskiego ZOO, nie powinny były się tam znaleźć. – Ogród zoologiczny to enklawa, w której przebywają zwierzęta wolne od chorób. Tymczasem stan zdrowia osobników, które wcześniej przebywały w nieznanych warunkach, jest nieznany – podkreślał ekspert.
Gość Polskiego Radia 24 zauważył również, że przyjęcie zwierząt było niezgodne z przepisami Unii Europejskiej. – W ich świetle wszystkie zwierzęta muszą być nie tylko zdrowe, ale także posiadać udokumentowane pochodzenie – wyjaśniał Andrzej Kruszewicz.
Dyrektor warszawskiego ZOO zaznaczył przy tym, że ogrody zoologiczne – oprócz swoich podstawowych zadań, do których należą edukacja, hodowla zagrożonych gatunków i rekreacja – mogą zajmować się chorymi zwierzętami, pod warunkiem spełnienia restrykcyjnych wymogów. Przykładem może być Ptasi Azyl w stołecznym ZOO.
Eksperci w Polskim Radiu 24 mówili również o moralnym aspekcie przetrzymywania zwierząt w ogrodach zoologicznych. – Nie ma w tym kontekście przeszkód etycznych. Dobrze zorganizowane ZOO zaspokaja wszystkie potrzeby zwierząt – podkreślał prof. Tadeusz Kaleta.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji Poznajmy się, czyli między nami zwierzętami była Aleksandra Szywała.
Polskie Radio 24
Poznajmy się, czyli między nami zwierzętami w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
Data emisji: 7.01.17
Godzina emisji: 16.15
REKLAMA