Tatry, jakich nie widzieliśmy
Zakopane, jego mieszkańcy i turyści sprzed wieku. Kilkaset pocztówek przedstawiających niezwykłe losy polskich gór. Znajdziemy je w książce "O tatrzańskich pocztówkach". Jej redaktor Zbigniew Ładygin był gościem audycji Warto Czytać.
2017-08-13, 14:33
Posłuchaj
"O tatrzańskich pocztówkach" to owoc ponad 25-letniej pracy badawczej i kolekcjonerskiej Adama Czarnowskiego (1918–2010) – jednego z najwybitniejszych polskich krajoznawców. Książkę uzupełnia antologia jego pism tatrzańskich z lat 1982–2008.
– Adam Czarnowski to był człowiek-historia. Tatry były górami, do których najczęściej wracał i najchętniej fotografował. Bardzo dużo pisał – wydał kilkanaście różnego rodzaju książek, ok. 700 artykułów. Interesował się fotografią, pocztówkami i wieloma innymi sprawami związanymi z szeroko pojętym krajoznawstwem. Był pracownikiem Państwowego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i działaczem społecznym – mówił Zbigniew Ładygin.
Tatrzańskie pocztówki pokazują specyfikę społeczeństwa i epoki, mieszkańców i turystów, jak również unikalną przyrodę. Są świadectwem zarówno wydarzeń historycznych, jak i dokumentacją codzienności. Pokazują polskie góry na przestrzeni kilkudziesięciu lat przełomu XIX i XX wieku, po okres międzywojenny.
Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu.
REKLAMA
Audycję prowadziła Luiza Bebłot.
Polskie Radio 24/dds
____________________
Warto czytać w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
Data emisji: 13.08.2017
Godzina emisji: 14.15
REKLAMA