Opowieść z dramatyczną historią Łodzi w tle
„Dziewczyny chcą się zabawić” to historia młodych kobiet, które postanowiły spełniać swoje marzenia na przekór szarej rzeczywistości lat 80. O książce opowiedziały w audycji Warto czytać jej autorki: Adrianna Michalewska – doktor filologii polskiej i Izabela Szolc – pisarka, autorka kilkunastu powieści i zbiorów opowiadań.
2018-05-13, 15:01
Posłuchaj
To pierwsza część czterotomowej sagi o łódzkich dziewczynach pochodzących z różnych środowisk. Naiwne i nieco idealistycznie patrzące na świat szesnastolatki zderzają się z codziennością komunistycznej Polski, szukają swojej drogi, ale też próbują pogodzić się z niedostatkiem bliskości i brakiem życiowych perspektyw. Ich historia wpisana jest w scenerię podupadającej i zdezorientowanej przemianami ustrojowymi Łodzi - mieście, które jest pełnoprawnym bohaterem tej powieści.
Jak przyznała Izabela Szolc, Łódź ma taką historie którą warto wykorzystać. - Przeoczono to miasto i jego wielką katastrofę w postaci upadku przemysłu włókienniczego. Wiele osób straciło wówczas pracę przez co całe rodziny przestały normalnie funkcjonować. Wdarła się tam patologia i wielka bieda – powiedziała współautorka książki i mieszkanka Łodzi.
„To miasto żyło dzięki kobietom. To one je zbudowały i one utrzymywały. Co z nimi teraz będzie? W tym mieście nie ma żadnego szacunku dla kobiet, dla robotnic. Nie Bóg tę Łódź pokaże” – czytamy w książce.
- Ktoś musiał się ująć za tymi kobietami – powiedziała Adrianna Michalewska. - Na nie spada zazwyczaj obowiązek nakarmienia dzieci i napalenia w piecu. Wtedy, kiedy Łódź była w trudnej sytuacji, nikt nie zdjął z nich tego obowiązku – dodała gość audycji.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu była Luiza Bebłot.
Polskie Radio 24/km
Goście PR24:
REKLAMA
Adrianna Michalewska – doktor filologii polskiej, zawodowo zajmuje się literaturą współczesną, pracuje jako redaktor i recenzent powieści.
Izabela Szolc – pisarka, autorka kilkunastu powieści i zbiorów opowiadań. Jej powieści „Martwy punkt” i „Cichy zabójca” zostały wydane w Niemczach, a „Żona rzeźnika” została nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.
Warto czytać w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
____________________
REKLAMA
Data emisji: 13.05.2018
Godzina emisji: 14:15
REKLAMA